Latvijā pēdējo gadu laikā, pēc statistikas datiem ir vērojama jaundibināto uzņēmumu samazinājums, kā arī no 1999. gada līdz 204. gadam bija vērojama tendence palielināties likvidēto uzņēmumu skaita, lai gan pēdējo gadu dati liecina par pretējo. Par vienu no galvenajiem uzņēmumu skaita samazinājuma iemesliem min - lielo nodokļu slogu veicot uzņēmējdarbību, kā arī biežo nodokļu likumdošanas mainību un atšķirīgu piemērošanas kārtību.
Piemērojot nodokļu politiku, uzņēmēji sastopas ar augstām nodokļu likmēm, zemu ar nodokli neapliekamo ienākumu minimumu, neefektīvu atvieglojumu sistēmu, sarežģītu aprēķināšanas un maksāšanas kārtību.
Pamatojoties uz šādiem nosacījumiem tiek kavēta valsts un uzņēmējdarbības attīstība, jo uzņēmēji nav ieinteresēti pilnībā aprēķināt un maksāt nodokļus. Kā arī netiek radīti apstākļi, kas ekonomiskā ziņā ieinteresētu attīstīt konkurētspējīgas produkcijas ražošanu vietējam tirgum un eksportam.
Studiju darbā tiks apskatīti tikai divi netiešie nodokļi, un tie ir – akcīzes nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis, jo tiem ir vienas no lielākajām likmēm un visbiežāk sastopamie netiešie nodokļi uzņēmējdarbībā.
Studiju darba mērķis ir noskaidrot cik liela loma ir akcīzes nodoklim un pievienotās vērtības nodoklim, lai uz vispārīgu nodokļu politikas un makroekonomisko rādītāju raksturojumu pamata, sniegtu risinājumu nodokļu ietekmes samazināšanai uzņēmējdarbībā, kas sekmētu tās attīstību.…