Vadoties pēc pēdējo desmit gadu statistikas datiem, nepilngadīgie ik gadu Latvijā izdara vidēji 3 000 noziegumu, kas ir vidēji 20% no visiem noziegumiem, kas izdarīti Latvijas teritorijā. Šie skaitļi atklāj visai drausmīgu ainu, tāpēc nepieciešams noskaidrot šīs situācijas cēloņus un problēmas, kas to izraisa.
Par nepilngadīgo noziedzības viedošanās galvenajiem faktoriem uzskatāmi:
1)bērna atstāšana bez uzraudzības ģimenē;
2)vecāku nepietiekamā pedagoģiskā sagatavotība;
3)ģimenes locekļu žūpība, likumpārkāpumi;
4)skolas neprasme vai nevēlēšanās nodarboties ar grūti audzināmajiem bērniem un viņu vecākiem;
5)sabiedrības, organizāciju, valsts iestāžu nepārdomātā attieksme un darbība nepilngadīgo tiesību aizsardzībā, grūti audzināmo pusaudžu problēmu risināšanā;
6)vecāku un skolas nepietiekamā atbildība par bērnu un skolēnu uzvedību.
Nepilngadīgie pieder pie kategorijas, kuru uzvedība un psihe vēl atrodas veidošanās stadijā, tā pilnveidojas un attīstās. Bērniem, kuru ģimenēs valda nesaskaņas un kuru vecāki ir atsvešinājušies un auksti, ir daudz lielāka nosliece uz agresīvu uzvedību. Bērnu agresivitāte ir atkarīga no tā, vai viņa ģimenē ir agresivitātes izpausmes. Bērniem, kuri ar agresivitāti satiekas savās mājās un kuri paši kļūst par agresivitātes upuriem, ir tieksme uz agresīvu uzvedību. Bērniem, kuriem ir reāla pieeja ieročiem, manāmi pieaug iespēja kļūt vardarbīgiem. Tāpēc savlaicīgi un pareizi pielietoti profilaktiskie pasākumi var dot labumu un mazināt noziegumu skaitu nepilngadīgo vidū.…