Bērni — tie esam mēs paši. Mūsu gara bagātība vai mūsu gara nabadzība. Mūsu pārveidotās sejas un mūsu pārveidotā ticība. Koki nākamās vasaras lapas neredz, cilvēki — redz. Nav citas ieiešanas nākotnē kā caur bērniem.
Z. Skujiņš
Es strādāju bērnu namā un parasti rodas problēmas, ļaut bērniem apmeklēt dažādus reliģiskos pasākumus vai nē, tad nolēmu papētīt šo jautājumu. Vai mums ir tiesības bērniem ļaut vieniem iesaistīties baznīcās. Patreiz ir tā, ka iespēju robežās pati kopā ar viņiem apmeklēju Mateja draudzi; Vangažu evanģēlistiski luterānisko baznīcu, arī Labo vēsti. Palūkosimies, ko saka Latvijas likumdošana.
1. Reliģija un bērnu tiesību aizsardzība
Pēdējos gados Latvijā aktualizējusies bērnu problēma. Pirmām kārtām tāpēc, ka valstī nav izstrādāta un iedibināta noteikta valsts sistēma darbam ar bērniem, kuri nemācās, nestrādā, klaiņo, ubago; sistēma, kura būtu atbilstoša apstākļiem bērna ģimenē un viņa fiziskās un garīgās attīstības līmenim. Mainoties sabiedriski ekonomiskajām attiecībām, notiek pārmaiņas arī cilvēku domāšanā. Līdz ar finansiālajām grūtībām daudzviet slēdz ārpusskolas iestādes, likvidē pulciņus skolās. Skolu sporta zāles un baseinus pēcpusdienās izīrē uzņēmējiem. Tā rezultātā pamazām, bet noteikti bērniem zūd iespējas lietderīgi izmantot savu brīvo laiku.
Turpretī Vasarsvētku draudzes, piemēram, Rika Rennera draudze, atver kompleksus bērniem, kur piedāvā nodarbības bez maksas. Protams, ka tā ir labāk, nekā ja šo tukšumu aizpilda iela ar visām tai raksturīgajām negatīvajām parādībām.
Liela daļa ģimeņu šobrīd nespēj bērniem nodrošināt pilnvērtīgu fizisko un garīgo attīstību un apmierināt viņu vajadzības. Arī bērnu namu budžets ne vienmēr ļauj nodrošināt bērniem saturīgu brīvā laika pavadīšanu. Tam ir vairāki iemesli:
— sabiedrības straujā noslāņošanās ļoti bagātajos un ļoti nabagajos, kas pirmajiem nozīmē laika trūkumu saskarsmei ar bērniem, bet otrajiem — materiālo līdzekļu trūkumu bērnu vajadzību apmierināšanai;
— augstais bezdarba līmenis, kad bērna materiālās vajadzības nevar tikt apmierinātas ģimenes materiālās nenodrošinātības dēļ un vienlaikus ģimeni pārņem depresīvs noskaņojums, kurā bērnam grūti augt un attīstīties;…