NOBEIGUMS
Nepilngadīgo noziedznieku raksturo devianta uzvedība, nespēja saprast un pakļauties sabiedrībā pieņemtajām uzvedības un morāles normām. Nepilngadīgā noziedznieka personība veidojas saskaroties ar nelabvēlīgu ģimenes un apkārtējo vidi – iepriekš tiesāti vecāki, vecāki, kas nespēj vai neprot aprūpēt bērnu, alkoholisms, narkomānija un tamlīdzīgi. Nepilngadīgais, kuram nav piemēra, pēc kura dzīvot un attīstīties, ir viegli ietekmējams arī no vienaudžu vai paziņu puses, tādēļ ir viegli pierunājams piedalīties noziedzīgās darbībās vai arī pats izvēlas tādās piedalīties, lai iederētos kompānijā. Jāņem vērā arī nepilngadīgās personas normālie fizioloģiskie un attīstības procesi – nepilngadīgajā vēl nav attīstījusies pilnvērtīga spēja novērtēt savas darbības un saprast cēloņsakarības starp darbībām un sekām.
Lai novērstu nepilngadīgo noziedzību ir svarīgi izvērtēt nepilngadīgā noziedznieka personību un tās veidojošos faktorus, proti, pievērst pastiprinātu uzvedību nelabvēlīgajām, augsta riska ģimenēm un tajās augošajiem bērniem, lai jau laikus novērstu iespējamo noziedzību, turpināt novērst un apkarot emocionālās, fiziskās un seksuālās vardarbības pret bērniem izplatību, jo šāda veida noziegumos cietušie ir iespējamie topošie nepilngadīgie noziedznieki, sekojot pāridarītāja piemēram, kas nereti ir noteicošais faktors, kāpēc nepilngadīgais izdara konkrēta veida noziegumu – “ja pret mani tika vērsta vardarbība, arī es vērsīšu vardarbību pret citiem”.
Liela nozīme prevencijas procesā ir starpinstitucionālajai sadarbībai darbā ar nepilngadīgajiem – jāiesaistās gan sociālajiem dienestiem, gan policijas amatpersonām, gan skolu darbiniekiem, pašvaldības attiecīgajām iestādēm un, protams, valstij jāīsteno veiksmīga labklājības uzlabošanas politika, lai nodrošinātu labvēlīgu un sakārtotu vidi bērnu attīstībai un neļautu attīstīties nepilngadīgā noziedznieka personībai.
…