Mūsdienu modernajā pasaulē cilvēku dzīve kļūst arvien interesantāka, savdabīgāka, kas galvenokārt izskaidrojams ar moderno tehnoloģiju attīstību, progresu, kas izstaro gan jau iepriekš minēto pozitīvo, gaišo un patīkamo, gan arī negatīvo, nosodāmo, bieži vien aizēnojot visu skaisto.
Šajos apstākļos, kad notiek izmeklēšanas paņēmienu, metožu tālāka pilnveide, dažādu problēmu atrisināšana noziegumu atklāšanā, kriminālā tiesvedība praktiski nav iespējama bez dažādu nozaru speciālistu palīdzības. Eksperts-speciālists pēta tos lietiskos pierādījumus, kurus nodevis procesa virzītājs vai tiesa. Eksperts savas darbības rezultātus izklāsta eksperta atzinumā, kas ir patstāvīgs pierādījums lietā.
Tiesu psihiatrija kā speciāla psihiatrijas sastāvdaļa pēta dažādus psihiskos traucējumus un to nozīmi kriminālprocesā un civilprocesā, izvērtē personas psihisko stāvokli un personas spēju pareizi uztvert lietai nozīmīgus apstākļus, dod rekomendācijas par medicīniska rakstura līdzekļu piemērošanu, kā arī noskaidro, vai persona , izdarot noziedzīgu nodarījumu vai veicot civiltiesisku darījumu, ir bijusi pieskaitāma vai nepieskaitāma, sniedz objektīvu atzinumu par personas rīcību un garīgās veselības stāvokli. Gan Kriminālprocesa likums, gan Civilprocesa likums nosaka, ka ekspertīzi nepieciešams izdarīt gadījumā, kad lietā nozīmīgu apstākļu vai faktu konstatēšanai nepieciešamas speciālista zināšanas. …