SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Atbilstoši galvenajām tendencēm Latvija vairāk tiek izmantota kā tranzītvalsts, bet nākotnē Latvija var kļūt arī par galamērķa valsti nelegāliem imigrantiem. Līdz ar to jāsecina, ka nelegālā imigrācija un ar to saistītās problēmas kļūst ļoti nozīmīgas un aktuālas.
Ja nenotiek veiksmīga imigrantu integrācija uzņēmējvalsts sabiedrībā, tad neizbēgami rodas problēmas. Neveiksmīga integrācija kopā ar nespēju atgriezties (sarežģītas migrācijas politikas vai izcelsmes zemē ilgstoši pastāvošu draudu dēļ) var novest pie dažādām sociālām problēmām, tai skaitā noziedzības līmeņa celšanās. Arī negatīvā attieksme pret imigrantiem ir nepārdomātas integrācijas politikas rezultāts. Neveiksmīgas integrācijas risks ir cieši saistīts ar nelegālo imigrāciju, kas ir attīstīto valstu stingrās migrācijas politikas un attīstības valstīs eksistējošu (drošības, ekonomisko u.c.) draudu neizbēgams rezultāts.
Nelegālās migrācijas apkarošana iegūst aizvien lielāku īpatsvaru migrācijas procesu kontrolējošo institūciju, arī Valsts robežsardzes, darbā. To ietekmē gan labklājības līmeņa celšanās, gan Latvijas kā Eiropas Savienības dalībvalsts statuss, gan nelegālās migrācijas tranzīta virzienu maiņa. Nelegālās migrācijas jautājumi vairāk kā jebkurš cits ar migrāciju saistītais aspekts ir saistīti ar piespiedu mehānismiem un sankcijām - aizturēšanu, izraidīšanu, piespiedu izraidīšanu, ieceļošanas aizlieguma noteikšanu.
Nelegālās imigrācijas apkarošana saistās ar lieliem finanšu līdzekļiem tostarp arī ārzemnieku izraidīšanas pasākumi. Viena no lielāka problēmām ir nelegālo imigrantu aizturēšana un izraidīšana. Neviens normatīvais akts nenosaka, kas notiek ar ārzemnieku, kurš tiek atbrīvots, pamatojoties uz aizturēšanas termiņa izbeigšanos. Tādēļ ir nepieciešamas izmaiņas normatīvajā regulējumā, paredzot to, kas notiek ar ārzemnieku kad viņš tiek atbrīvots no aizturēšanas iestādes.
…