Ievads
Darba tēma: Nekustamā īpašuma tirgus Latvijā.
Zinātniski pētniecisko darbu par nekustamo īpašumu tirgu autores izvēlējās tādēļ, ka šāds tirgus veids Latvijā kļūst arvien populārāks, jo, pieaugot iedzīvotāju materiālajai labklājībai, arvien vairāk rodas vēlme iegādāties nekustamo īpašumu. Taču šo vēlmi, pirkt nekustamo īpašumu, ierobežo cenu pieaugums un birokrātija dokumentācijas jomā.
Darba mērķis: Iepazīties ar nekustamā īpašuma tirgus attīstību un darbību Latvijā. Izpētīt iedzīvotāju viedokli par nekustamā īpašuma tirgus mehānisma darbību un problēmām.
Darba uzdevumi:
1. Speciālās literatūras izpēte un analīze.
2. Likumdošanas, kas saistīta ar nekustamo īpašumu, atlase un analīze.
3. Iepazīšanās ar uzņēmuma SIA “Latio” darbību Latvijā un Talsu rajonā.
4. Talsu rajona iedzīvotāju aptauja par nekustamā īpašuma tirgus darbību.
Darbā izmantotās metodes: literatūras un likumdošanas izpēte un analīze, intervēšana, anketēšana, statistikas datu vākšana un apkopošana un darbs ar internetu.
Darba struktūra: darbs sastāv no anotācijas divās valodās, no ievada, četrām nodaļām, vienas apakšnodaļas, secinājumiem, izmantoto informācijas avotu saraksta un četriem pielikumiem. Darbā ir divi attēli, septiņas diagrammas. Pirmā nodaļa ir teorētiskais apskats par nekustamā īpašuma jēdzienu. Otrā nodaļā izpētīts nekustamā īpašuma tirgus un tā darbība. Trešā nodaļā izpētīts un analizēts nekustamā īpašuma tirgus darījumu virzība, problēmas un risinājumi. Ceturtā nodaļā analizēta uzņēmuma SIA “Latio” darbība Latvijā un Talsos un apakšnodaļa izpētīta respondentu izpratne par nekustamo īpašumu.
1. Nekustamā īpašuma jēdziens
Latvijā nekustamā īpašuma jēdziens normatīvajos aktos nav definēts, praksē ar to saprot zemi un visu uz tās atrodošos lietu kopumu - ēkas, būves un inženierkomunikācijas, kā arī virs tās esošo gaisa telpu un zem tās atrodošās zemes dzīles.
Šāda nekustamo īpašumu izpratne balstīta uz Latvijas Republikas Civillikumā definētajām lietu tiesībām:
“Ķermeniskas lietas ir vai nu kustamas vai nekustamas, raugoties pēc tā, vai tās var vai nevar pārvietot, ārēji nebojājot, no vienas vietas uz otru”;
“Zemes īpašniekam pieder ne vien tās virsa, bet arī gaisa telpa virs tās, kā arī zemes slāņi zem tās un visi izrakteņi, kas tajā atrodas”;
“Uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu”.
Vispirms būtu atzīmējams, ka nekustamā īpašuma jēdziens īpašuma tiesībās kā savdabīga patstāvīga ekonomiski tiesiska kategorija saimnieciskajā un attiecīgi arī civiltiesiskajā apritē parādījās tikai pēc Latvijas Republikas neatkarības iegūšanas 1990.gada 4.maijā.
…