Pirkuma līgums ir viens no svarīgākajiem un izplatītākajiem civiltiesiskajiem līgumiem. Civillikumā ir lietots termins “pirkums”, kas ir ērts tāpēc, ka ir īsāks par ne mazāk plaši lietoto terminu “pirkums – pārdevums”.
Pirkums ir samērā vienkāršs, ja klātesošie līdzēji apmainās ar lietu un naudu, kaut gan arī tad vēlāk var rasties strīdi par lietas trūkumiem, apgrūtinājumiem, patieso vērtību un citiem. Daudz sarežģitāks ir līgums tad, ja pirkuma objekts ir lietu kopība vai nekustamais īpašums, samaksa un lietas nodošana paredzēta vēlāk, līgumā ieslēgti dažādi blakus noteikumi.
Mūsdienās par vispilnīgāko seno civiltiesību sistēmu uzskata romiešu civiltiesības. Jāpiekrīt, ka romiešu tiesības savam laikam bija noslīpētas prakstiski līdz pilnībai, un tām, atšķirībā no Seno Austrumu kauzālajām tiesību normām, piemita daudz lielāka abstrakcijas pakāpe, kas liecina par augsti attīstītu juridisko kultūru un tiesību zinātni. Ir zināms, ka nekustamā īpašuma tirgus ir pietiekami pievilcīgs dažāda veida mahinācijām. Tāpēc slēdzot pirkuma līgumu jābūt piesardzīgam un uzmanīgam. …