Secinājumi un priekšlikumi
Pētījuma rezultātā autore izdara šādus secinājumus:
1. Nekustamā īpašuma nodoklis Latvijā ir jāmaksā par ēkām, dzīvojamo platību un zemi, Igaunijā tikai par zemi.
2. Abās valstīs piešķirtie atvieglojumi un atbrīvojumi ir piešķirti ļoti līdzīgi- reliģiskām iestādēm, skolām, medicīnas iestādēm, pašvaldības īpašumam.
3. Nekustamā īpašuma likmes Latvijā ir ļoti augstas salīdzinot ar Igauniju.
4. Igaunija ar šo nodokļa palīdzību atbalsta ģimenes un uzņēmējus, jo par dzīvojamo platību un ēkām nodoklis tur nav jāmaksā. Lauksaimniecībā izmantojamai zemei šis nodoklis ir krietni mazāks nekā Latvijā.
5. Latvijā ir papildlikme 3 % apmērā par ēkām, kas ir dzīvībai bīstamas un ir vidi degradējošas. Tas veicina īpašniekus sakopt savu īpašumu, nodrošināt ēkas tehnisko stāvokli tādā līmenī, lai neapdraudētu citus.
6. Latvijā ir papildlikme 1,5 % apmērā, par lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kas netiek izmantota un aizaug. Arī šī likme veicina kopt savu īpašumu, ja arī īpašnieks nenodarbojas ar lauksaimniecību, tam ir jārūpējas, lai pļavas un tīrumi būtu sakopti, ceļmalas izpļautas, lai krūmi neapdraud drošību uz ceļa.
7. Par pamatu nodokļa aprēķināšanai lieto kadastrālo vērtību, kuru katru gadu nosaka Valsts Zemes dienests automātiski katram īpašumam.
…