Latvijas Republikas Civillikuma 842. pants nosaka: „ Ķermeniskas lietas ir vai nu kustamas vai nekustamas, raugoties pēc tā , vai tās var vai nevar pārvietot, ārēji nebojājot, no vienas vietas uz otru. ”
Parasti ar nekustamo īpašumu mēs saprotam zemes gabalu ar visām uz tā esošām ēkām , būvēm, inženierkomunikācijām, ieskaitot gaisa telpu virs tā un zemes dzīles zem tā.. Nekustamā īpašuma pamatelements vienmēr ir bijis un būs zeme.
Vēl lieta, kuru nosaka Latvijas Republikas Civillikuma 968. pants ir: „ Uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu.”1 Tas nozīmē, ka arī ēkas ir nekustamie īpašumi, bet atkarīgi no zemes, taču mūsdienu tirgus ir tiktāl attīstījies, ka tiek pārdotas tikai ēkas un zeme tiek atstāta iepriekšējam īpašniekam. Tāpēc bieži rodas dīvainas situācijas, kad mājas īpašniekam aizliedz staigāt pa mājai pieguļošo zemi, jo tas neesot viņa īpašums, bet gan kāda cita.
Daudzi faktori, ieskaitot, pirkšanas, pārdošanas metodes, nelielie grozījumi nekustamā īpašuma aktos, cenu paaugstināšanās un daudz kas cits mums liek noprast, ka nekustamā īpašuma tirgus attīstās. Tas attīstās ne tikai ārzemēs, bet arī tepat-Latvijā.
Nekustamā īpašuma tirgus ir tipisks nepilnīga tirgus piemērs. Nepilnību raksturīgākās iezīmes ir:
katram tirgū esošam īpašumam ir relatīvi maz potenciālo pircēju;
katrs tirgū piedāvātais īpašums ir savā ziņā unikāls, līdz ar to pircēji un pārdevēji nav tik zinoši un labi informēti kā ideālā tirgū;
nekustamais īpašums ir dārga prece, ko pērk relatīvi reti;
nekustamo īpašumu nevar pārvietot uz citu vietu;
nekustamā īpašuma tirgi ir daudz lielākā mērā lokalizēti nekā ideālie tirgi, tādēļ nekustamā īpašuma tirgū daudz svarīgākas ir dažādas vietējās ietekmes un vietējie faktori.
Pašlaik Latvijā aktīvi veidojas un attīstās nekustamā īpašuma tirgus, jo šis process tiek sekmēts. …