Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
6,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:974078
 
Vērtējums:
Publicēts: 02.02.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 37 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanas prakse valsts vajadzībām pasaulē ir pastāvējusi vienmēr un pastāv visur. Tikai pieejas ir ļoti dažādas. Piemēram, komunisma režīma valstīs (arī Latvijā - PSRS okupācijas laikā), nekustamo īpašumu atsavināja ne tikai bez kādas kompensācijas, bet pat daudzus īpašniekus sodīja par to, ka viņiem piederēja nekustamā manta.
Demokrātiskajās valstīs ir pieņemti likumi, kas regulē šo procesu. Vienmēr pastāv varbūtība, ka valsts attīstības nepieciešamībai, būs vajadzīga konkrēta teritorija, uz kuras atrodas indivīdam (vai daudziem indivīdiem) piederošais nekustamais īpašums. Un galvenais risināmais jautājums šeit ir atlīdzība indivīdiem par atsavināto īpašumu. Tas vienmēr ir ļoti sāpīgs process. Jo bez mantas vērtības naudas izteiksmē, vienmēr pastāv emocionālā komponente. Jo daudziem konkrētais nekustamais īpašums saistās ar tādiem jēdzieniem, kā tēvu mājas, vieta, kurā indivīds ir dzimis un izaudzis; apkārtējā daba; konkrētās vietas prestižs – kā gadījumā ar Nacionālo bibliotēku. Daudzi šeit iegādājās īpašumu, tieši tādēļ, ka pa logu paveras burvīgs skats uz Vecrīgu. Pēc darba autora domām, valsts konkrētām vajadzībām ir jāizvēlas konkrētā teritorija, tikai tādā gadījumā, ja citas iespējas nepastāv. Piemēram, Brazīlijā, 70 – 80-ajos gados, ceļot lielāko aizsprostu pasaulē uz Iguasu upes, vietas izvēle tika zinātniski pamatota – grunts ģeoloģiskā uzbūve tikai šajā vietā ļāva celt šo miljoniem tonnu smago milzeni. Un kompensācijas applūdināmajā teritorijā esošo nekustamo īpašumu īpašniekiem (8 tūkst. fermeru ģimenēm) tika skrupulozi aprēķinātas katrā konkrētajā gadījumā – ietverot tajā ne tikai pašu nekustamo īpašumu (zemi un ēkas), bet arī visu mantu, līdz pēdējam krēslam un lopus. Un arī tad neiztika bez strīdiem, daudzām tiesas prāvām, kuras sekmīgi tika atrisinātas par labu prasītājiem, jo Brazīlijas tālākai attīstībai bija vajadzīgs lēts un jaudīgs elektroenerģijas avots.1
Bet arī lielas kompensācijas negarantē procesa gludumu. Par to liecina šajās dienās (2005.gada augusts) notiekošā ebreju apmetņu piespiedu atsavināšana Izraēlā, Gazas sektorā.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties