Pieklājīga un patīkama uzvedība ir tikusi augstu vērtēta jau ļoti sen. Pieklājības normas ir veidojušas un pārveidojušās visā cilvēces attīstības gaita, saskaņā ar attiecīgā laika paražām un tradīcijām. Lai gan universāla modeļa nav, visur pasaulē augstu tiek vērtēti lietišķo attiecību pamatprincipi: laipnība, cieņa, sapratne un, protams, „zelta morāles” princips - izturieties pret citiem tā, kā gribat, lai citi izturas pret jums!.
Sasveicināšanās
Sasveicinoties svarīgi ir ievērot noteiktu kārtību. Latvijā saskaņā ar pieklājības likumiem jaunākais vienmēr pirmais sveicina vecāko, vīrietis – sievieti, meitene – kungu gados, padotais – priekšnieku. Šāda kārtība pastāv daudzviet pasaulē. Biznesa attiecībās saskarsmes kārtību nosaka nevis vecums, bet ieņemamais amats.
Ienākot telpā vai pievienojoties kādai cilvēku grupai, pirmais sveicina ienācējs neatkarīgi no dzimuma vai statusa. Sasveicinoties cilvēki viens otru uzrunā. Latviešu valodā otrās personas uzrunas formas atšķiras atkarībā no cilvēka vecuma vai amata. Piemēram, augstāka ranga amatpersonas vienmēr uzrunā ar „Jūs”, bet tuvus draugus uzrunā ar ‘Tu”. Lai pārietu uz „Tu”, iniciatīva ir jāgaida no augstākstāvošas personas. Oficiālās iestādēs un publiskās runās nevajadzētu pārak uzsvērti lietot uzrunu „Tu”. To neklājas darīt pat paziņām, tuviem draugiem un cilvēkiem, kuri diendienā viens otru uzrunā ar „Tu”. Savukārt, piemēram, angļu valodā skaitļa atšķirību nav, ir tikai viena uzrunas forma „You”.…