Agrāk neatklāto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanai ir noteiktas īpatnības, kas padara to par sarežģītu, komplicētu un darbietilpīgu procesu. Pirmām kārtām, agrāk neatklāto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas gaitā ir jārealizē virkne procesuālo un kriminālmeklēšanas darbību, jāveic neatliekamas un sākotnējās izmeklēšanas darbības, pamatojoties gan uz esošo informāciju, gan arī prognozējot izmeklēšanas norisi un novērtējot dažādu šķēršļu varbūtību.
Mūsdienu policijas darba prakse liecina par to, ka daudzi noziedzīgie nodarījumi netiek savlaicīgi atklāti dažādu cēloņu dēļ. Šai referātā es pieskaršos jautājumam par noziedzīgo nodarījumu neatklāšanas cēloņiem, to novēršanas iespējām, izskatīšu agrāk neatklāto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanai raksturīgākās īpatnības.
Izmeklējot agrāk neatklātos noziedzīgos nodarījumus, ir jāņem vērā, kādēļ noziedzīgs nodarījums savlaicīgi netika atklāts, kādi apstākļi padarīja par neiespējamo pilnīgu un vispusīgu izmeklēšanu. Šādi cēloņi, kuru dēļ noziedzīgs nodarījums netika atklāts, var būt dažādi. Šķēršļus noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā varētu iedalīt subjektīvajos un objektīvajos. Pie subjektīviem ir pieskaitāmi tie cēloņi, kas ir atkarīgi tieši no tām personām, kas veic izziņu konkrētā noziedzīgā nodarījuma atklāšanā, kas saistīti ar to personu gribu, darbību vai bezdarbību. Lai konstatētu, kādi trūkumi tika pielaisti agrāk neatklāto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas laikā, ir jāizanalizē gan materiāli, kas tika savākti tolaik, gan ir jāiepazīstas ar citiem materiāliem, kas varētu izkristalizēt noziedzīgā nodarījuma savlaicīgas neatklāšanas cēloņus. Pirmām kārtām, ir jāizvērtē kādas iespējamas procesuālās un kriminālmeklēšanas darbības netika realizētas izmeklēšanas gaitā. Praksē gadās, ka netiek veiktas kādas noziedzīgā nodarījuma atklāšanai nepieciešamas darbības, un kā rezultātā noziedzīgo nodarījumu neizdevās savlaicīgi atklāt, noskaidrot tā izdarīšanas visus apstākļus, noskaidrot vainīgās personas un tml. Otrkārt, procesuālās un kriminālmeklēšanas darbības, ko veica policijas darbinieki nebija kvalitatīvi izpildītas, kādēļ vai nu tām nebija juridiskais spēks (ja, piemēram, netika ievērotas procesuālās prasības – pieaicināto klātbūtne, nepieciešamie rekvizīti un tml.), vai nu to veikšanas rezultātā netika noskaidrota visa atklāšanai nepieciešama informācija par noziedzīgo nodarījumu (netika konstatēti lietai svarīgi fakti, izlaista un nenofiksēta kāda informācija par notīkošo noziedzīgo nodarījumu un tā apstākļiem). …