Šo tematu es izvēlējos tādēļ, ka tas likās visinteresantākais dažādo viedokļu un diskusiju dēļ. Civilizācijas vēsture ir gara, bet tikpat gara vēsture ir vainas jeb pārkāpuma jēdzienam, kas sevī ietver arī sodu par nodarījumu. Nāves sods atstāj visneatgriezeniskākās sekas, pie tam ne tikai notiesātajam, bet arī tiesnesim un bendei.
Lai pilnīgi objektīvi spētu novērtēt visas ar nāves sodu saistītās problēmas ir nepieciešama dziļa izpratne ne tikai par juridiskajiem jautājumiem šajā jomā, bet ir nepieciešama dziļa izpratne arī morāles, ētikas un reliģiskos jautājumos.
Pašlaik spēkā esošajā Krimināllikuma 37.pantā, nāves sods joprojām ir saglabāts kā viens no kriminālsodiem, taču Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā nāksies nāves sodu atcelt, jo visās Eiropas Savienības valstīs nāves sods ir atcelts. Gan Eiropas Savienība, gan Eiropas Padome, kurā ietilpst 41 valsts, kā dalības priekšnoteikumu minējušas nāves soda atcelšanu. EP izdarījusi spiedienu uz Krieviju, norādot, ka tās darbība EP var tikt pārtraukta, ja Maskava neatteiksies no nāves soda izpildes. ES pauž protestu par katru izpildīto nāves sodu ASV. Lai gan ASV nāves soda izpildes ziņā ieņem trešo vietu pasaulē ( 1.vietā Ķīna, 2.vietā Saūda Arābija), Baltais nams ir palicis nelokāms. Kamēr ASV – vienīgajā no rietumvalstīm – tiek izpildīts nāves sods, ko atbalsta gan prezidents, gan sabiedrība, dažādas Eiropas valstu organizācijas cenšas veicināt šī soda atcelšanu visā pasaulē. Eiropieši nespēj saprast, kā ASV var apgalvot, ka ir vadošā demokrātijas aizstāve, un turpināt piemērot nāves sodu.…