Latvijā valda daudz un dažādi uzskati par to vai Latvijas Republikai vajag atjaunot nāves sodu par īpaši smagiem noziegumiem vai tomēr nevajag. Lielais vairums tomēr uzskata, ka vajag ieviest nāves sodu par īpaši smagiem noziegumiem, liela daļa ir divdomīgi, jo uzskata, ka vajag nāves sodu, bet senāk kad tas vēl bija Latvijā, tad bija arī gadījumi, ka to izpildīja un piemēroja cilvēkiem, kuri ir nevainīgi un nav pelnījuši to. Daudzviet pasaulē vēl tiek piemērots nāves sods.
Nāvessods ir viens no senākajiem krimināltiesību institūtiem cilvēces vēsturē, un jau tad, senatnē, tas iekļāva iebiedēšanas un sodīšanas funkciju.
Jau kopš cilvēces attīstības sākuma nāvessods kā soda veids ir pastāvējis dažādās izpausmes formās, – sākot no asinsatriebības līdz pat nāvessodam klasiskajā izpratnē, kā tas ierasts pašlaik. Sabiedrības uzskats par nāvessoda brutalitāti un necilvēcību ir veidojies līdz ar cilvēktiesību aizsardzības idejas attīstību, un tādēļ daudzās valstīs nāvessods vairs nepastāv vai arī tam ir ieviests moratorijs.
21. gadsimta sākumā šāds soda veids tiek nosodīts kā pārāk nežēlīgs, taču pagaidām tikai 125 valstīs nāvessods ir atcelts. Pat vairākās pasaules lielvalstīs, piemēram, ASV, Ķīnā, Irānā un Saūda Arābijā,1 tas joprojām tiek piemērots. Jāteic, ka Latvijā nāvessoda izpilde ir apturēta, bet vēl aizvien noris diskusijas par tā piemērošanu maniakāliem un sērijveida slepkavām.…