Centrālai bankai valstī ir nozīmīgākā vieta banku sistēmā. Centrālā banka ir galvenais posms banku sistēmā, un tā ar dažādu monetāro politiku instrumentiem regulē naudas apgrozību valstī.
Pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā Latvijā tika uzsāktas reformas, lai valstī izveidotu tirgus ekonomiku. Stabilizācijas un strukturālo reformu programmas ietvēra strauju cenu liberalizāciju, subsīdiju atcelšanu, finansu disciplīnas pastiprināšanu un liberālas tirdzniecības un maksājumu sistēmas izveidošanu. Jau pašos reformu procesa pirmsākumos Latvijā tika ieviesta nacionālā valūta, tādējādi Latvijas Bankai radot iespēju īstenot neatkarīgu monetāro politiku. Latvijas Bankai ir nacionālās valūtas emisijas monopoltiesības. Veidojot un īstenojot monetāro politiku, Latvijas Banka ir juridiski un faktiski neatkarīga.
1997. gadā bankas sagatavoja finansu pārskatus saskaņā ar Starptautiskajiem grāmatvedības standartiem un tos pārbaudīja starptautiskas auditorfirmas. 1997. gadā banku sektora kopējais kapitāls un rezerves palielinājās par 21%, kopējie aktīvi - par 17% un noguldījumi - par 28%.
Šī referāta mērķis ir pētīt un analizēt Latvijas Banku, tās būtību, nozīmi valsts ekonomikā, apskatīt banku sistēmu kopumā, novērtēt un izteikts secinājumus par Latvijas Banku.…