Pašlaik daudzās pasaules valstīs narkomānijas izplatība rada draudus sabiedrībai. Arī situācija Latvijas Republikā izraisa uztraukumu, jo jaunatnes vidū narkomānija un toksikomānija vienmēr izplatās epidēmijas veidā.
Iepriekšējo gadu patiesās situācijas noklusēšana ir nodarījusi daudz ļauna. Mums trūkst zinātnisku rakstu, mācību līdzekļu, populārzinātnisku izdevumu par šiem jautājumiem. Tādēļ gan justīcijas, gan izglītības, gan arī medicīnas darbiniekiem ir ļoti vispusējas zināšanas par narkomānijas un toksikomānijas slimnieku atklāšanu un ārstēšanu, kā arī par šo slimību profilaksi un apkarošanu. Manuprāt, šī tēma ir ļoti aktuāla, tāpēc izvēlējos rakstīt par šo tematu.
Patiesais narkomānu skaits pasaulē nav zināms, jo tiek atklāta tikai daļa narkotisko vielu lietotāju. Visbiežāk literatūrā minētais narkomānu skaits ir 100 līdz 200 miljoni. Ir uzskats, ka policija un medicīnas iestādes spēj atklāt tikai 1/10 – 1/3 narkotisko vielu lietotāju.
Kas tad ir narkotikas? Anita Ganeri skaidro, ka tā ir vienkārša organiska vai neorganiska viela, ko lieto vienu pašu vai kā sastāvdaļu. Šī viela var tikt lietota ārstnieciskos nolūkos vai ar mērķi mainīt CSN stāvokli patvaļīgi. Narkotiskās vielas ir legālās un nelegālās( kuru lietošana aizliegta arī ārstnieciskos nolūkos).1
Vadības un muitas iestādes visā pasaulē kopīgiem spēkiem pūlas sakaut narkobaronus pēc viņu pašu spēles noteikumiem. Mēģinot apturēt narkotiku tirdzniecību, izmanto visdažādākos līdzekļus- no speciāli apmācītiem suņiem līdz zemūdenēm un kosmosa satelītiem.…