Dabiskie ogļūdeņraži.
Rūpniecībā dabiskos ogļūdeņražus iegūst galvenokārt no dabasgāzes, naftas gāzēm, naftas un akmeņoglēm.
Dabasgāze.
Uz zemeslodes ir ļoti lieli dabasgāzes krājumi (aptuveni 1015 m3). Dabasgāzes galvenā sastāvdaļa ir metāns CH4. Dabasgāzes sastāvā ietilpst arī etāns C2H6, propāns C3H8 un butāns C4H10. dabasgāzi galvenokārt izmanto par lētu un ērtu kurināmo. Dabasgāze ir ļoti svarīga ķīmiskās rūpniecības izejviela.
Naftas gāzes.
Šīs gāzes sastopamas kopā ar naftu. Dažās atradnēs naftas gāzes ir uzkrājušās lielos daudzumos virs naftas, bet citās – paaugstinātā spiedienā izšķīdušas naftā. Tās izmanto par augstvērtīgu kurināmo un izejvielu ķīmiskajā rūpniecībā. Naftas gāzēs ir daudz mazāk metāna nekā dabasgāzē.
Nafta.
Naftas iegulas atrodas Zemes dzīlēs dažādos dziļumos, kur nafta piepilda brīvo telpu starp necaurlaidīgiem iežiem, kā arī iespiežas porainos iežos. Naftu iegūst, izdarot urbumus zemē.
Naftas sastāvs un īpašības.
Nafta ir tumšs, eļļains šķidrums ar īpatnēju smaku. Tā nedaudz vieglāka par ūdeni un ūdenī praktiski nešķīst. Naftai nav noteiktas viršanas temperatūras. Tā pārtvaicējas plašā temperatūru intervālā. Tas norāda, ka nafta ir vielu maisījums.
…