Rasisms – sāpīga problēma, kas skar visu pasauli. Latvijā rasisms vēl nav tik izplatīta problēma, kaut gan, situācija pēdējā gada laikā ir strauji mainījusies. Arvien biežāk masu medijos parādās ziņas par kārtējiem rasistiskajiem konfliktiem.
Taču Latvijā ir izteikts nacionālais rasisms, kas ir cēlonis diezgan biežajiem konfliktiem starp latviešiem un citu tautu pārstāvjiem.
To apliecina tas, ka ir daudz latviešu, kas uzskata, ka visi nelatvieši ir sliktāki vai mazvērtīgāki par latviešiem.
Par šo problēmu nemitīgi notiek diskusijas, un kāda publiskā diskusija par rasisma aktualitāti Latvijā, rada iespaidu, ka dalībnieki sadalījušies divās frontēs – vieni rasismu uztver kā vēlamu parādību un nācijas saglabāšanas iespēju, otri kā diskrimināciju un problēmu, ar ko ir jācīnās.
Latviešiem, kuri pārdzīvojuši visu, kas ar viņiem notika pēdējo 60 gadu laikā, šī ir sevišķi liela problēma.
Nenoliedzami, pastāv zināma sociālā nevienlīdzība starp dažādām rasēm un nacionalitātēm. Piemēram, Latvijas nepilsonis nedrīkst dienēt Latvijas armijā, piedalīties vēlēšanās utt. Taču skatoties no otras puses, nepilsonim ir iespēja laiku izmantot lietderīgāk, nevis dienēt armijā. Nepilsoņiem toties ir lielas priekšrocības (runājot par NVS valstu pilsoņiem) NVS valstīs un it īpaši Krievijā, kas tiem dod lielas iespējas lielajā biznesā. Nav nekāds noslēpums, ka Latvijas lielajā biznesā dominē nelatvieši un bieži vien arī nepilsoņi.
Runājot par izglītību, daudzi nepilsoņi saredz tajā diskrimināciju, ka nevar mācīties dzimtajā valodā. Taču tagad, kad ir iespēja mācīties bilingvāli, cieš gan latvieši, gan citu tautu pārstāvji. …