Pēdējos gados Latvijā pieaug interese par organizāciju kultūras jautājumiem. Tas ir saistīts ar organizācijas kultūras ietekmi uz organizācijas panākumiem un tās attīstības efektivitāti. 80. gadu sākumā tika organizēti speciālie pētījumi, kuru rezultāti parādīja, ka tās kompānijas, kuras ir īpaši veiksmīgas, atšķiras no pārējiem ar augstu kultūras līmeni, kurš veidojas pārdomātu pūļu rezultātā un ir virzītas uz organizācijas gara attīstību.[1.7.4] Katras organizācijas darba efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no organizācijas kultūras. Kā vienu no argumentiem savas organizācijas kultūras tipa zināšanas labā var minēt to, ka organizācijas veiksme ir atkarīga no tās, cik lielā mērā tās kultūra saskan ar prasībām, ko izvirza apkārtēja konkurējoša vide.
Organizācijas kultūras diagnostika ļauj saprast, kas notiek organizācijā un kādi ir novērojamo procesu cēloņi. Kā arī norāda uz problēmjautājumu risinājumiem. Straujā ekonomikas attīstība Latvijā rosina organizāciju vadītājos arvien lielāku interesi par organizācijas kultūras problēmām un to risinājumiem. Tas saistīts ar to, ka arvien vairāk uzņēmēju saprot, ka organizācijas iekšējā kultūra un psiholoģiskais klimats ļoti lielā mērā nosaka organizācijas darba procesu. Darbinieku vēlme strādāt ietekmē finansiālo situāciju organizācijā.
Teorētiskā daļa
Organizāciju kultūra
Organizāciju kultūra ir organizācijā valdošo pārliecību, vērtību un sociālo normu relatīvi noturīgs kopums, kurš ir izveidojies nostiprinot organizācijas iekšējo integrāciju un pielāgojoties apkārtējai sociāli ekonomiskajai videi. Šīs pārliecības, vērtības un normas nosaka organizācijas locekļu uztveri, domāšanu un jūtas saistībā ar iekšējās integrācijas un ārējās adaptācijas problēmām, atspoguļojas viņu darbībā un pašas organizācijas vides veidošanā.
Organizācijas kultūra sevī ietver arī tādas simboliskas darbības kā organizācijas mīti, rituāli, ceremonijas, vadības stils, darbinieku savstarpējās attiecības un organizācijas dizains.…