Sākumā visi kāpuri tiek baroti ar savienojumu, kuru sauc par bišu māšu peru pieniņu (royal jelly), kas ir veidots no taukvielām un olbaltumvielām bagātu (iegūts no darba bišu siekalu dziedzeru sekrēta savienojumā ar atvemtajiem cukuriem) savienojumu. Pēc tam, tās bites, kuras kļūs par darba bitēm, barības savienojumā taukvielas vairs netiek pievienotas. Taukvielas aizstāj medus un ziedputekšņi. Karalienes kāpurs visu laiku tiek barots ar bišu māšu peru pieniņu (Wang Y. et all 2015, Chinery M. 2012).
1.4. Nozīme dabā
Bitēm ir nozīmīga ekoloģiskā loma dabā. Tās ir vienas no galvenajām ziedu apputeksnētājām un ražo medu, propolisu, vasku, kuri ir, bagāti ar vitamīniem un minerālvielām. Cilvēks medu un propolisu izmanto pārtikā, farmācijā, kosmētikas ražošanā. Vasku var izmantot arī mājsaimniecībā, smēru ražošanā, kā arī sveču ražošanā.
Ziedu apputeksnēšana notiek ar matiņu palīdzību, kas atrodas uz ķermeņa. Darba bitēm ir arī speciāli veidojumi uz kājām, kur tiek uzkrājas putekšņi.
2. Metodes
2.1. Izmēģinājuma vietas raksturojums
Izmēģinājums notiks firmas „Piebalgas medus” teritorijā, kas atrodas Vecpiebalgā, Cēsu rajonā. Drava atrodas optimālos apstākļos bišu saimes turēšanai – tālu no ceļa un pilsētas, augļu dārzā.
…