Ievads
Latvija ir daudznacionāla valsts un par dzimteni tā ir kļuvusi ne tikai latviešiem, bet arī daudzu citu nāciju pārstāvjiem, kuri savu dzīvi ir saistījuši ar šo valsti pieņemot tās likumus, tradīcijas un arī pilsonību, tomēr realizē savas tiesības uz etnisko brīvību un uztur sakarus ar savu dzimteni. Mūsu valstī pastāv daudzas etnisko mazākumu biedrības un organizācijas, kuru mērķis ir saliedēt vienas nācijas pārstāvjus, dot iespēju tiem paust un attīstīt savu kultūru, ka arī veidot dialogu ar citu nāciju pārstāvjiem, izglītot sabiedrību un veidot vidi kur cilvēki var būt lepni par savu identitāti.
Etnisko mazākumu biedrības un organizācijas pilda arī sociālo funkciju, kad cilvēki var justies piederīgi kādai sociālai grupai un apzināties savu identitāti. Identitātes apzināšanas process ir tieši saistīts ar grupas vienojošiem elementiem, tādiem kā māksla, kultūra, tradīcijas, vēsture, vērtības un atmiņas. Tomēr ir viens identitātes izpausmes veids, kas apvieno vairākus grupas vienojošos elementus, un tā ir mūzika un viss, kas ar to ir saistīts: dziesmas, mūzikas instrumenti, melodijas, muzikanti, dzejnieki un dziedātāji.
Mūzika pilda vairākas funkcijas, tā saliedē cilvēkus, pauž identitāti, veido komunikāciju, tai ir liela simboliska nozīmē un arī liela vērtība. Mūzika priekš etniskam grupām ir ļoti svarīga, it īpaši ārpus dzimtenes, kad tā kļūst par vienu no komunikācijas elementiem gan grupas ietvaros, gan arī ārpus tās.
Šī darba mērķis ir izprast kādu lomu spēlē mūzika identitātes izpausmes procesā Latvijas etnisko mazākumu organizāciju komunikācijā. Darba uzdevumi, tā veiksmīgai izveidei ir:
1. Piedalīties Daugavpils ukraiņu biedrības rīkotajos pasākumos, lai veiktu iekšējo novērojumu.
2. Analizēt zinātniskos materiālus, kuri ir saistīti ar izvelēto tēmu.
3. Savākt un atlasīt nepieciešamus pētījuma materiālus, kuri ir saistīti un ir noderīgi darba izveidei.
Par darba pētījuma objektu tika izvēlēta Daugavpils ukraiņu biedrība. Darba gaitā, pēc zinātnisko materiālu apkopošanas, teorētiskās bāzes izveides un dziļākas izpratnes sasniegšanas par izvēlētas tēmas jomām, tiks izdarīts kvalitatīvs pētījums, kurš balstīsies uz satura analīzi, intervijas materiāliem un iekšējo novērojumu. Iekšējs novērojums kļuva iespējams aktīvi piedaloties organizācijas rīkotājā mūzikas festivālā, kurš pulcēja ne tikai organizācijas pārstāvjus, bet arī pārstāvjus no citu Latvijas pilsētu ukraiņu biedrībām un pat pārstāvjus no Ukrainas. Aktīva piedalīšanās deva unikālu iespēju novērot un kontaktēties ar Latvijas ukraiņiem, biedrību vadītājiem un muzikāliem ansambļiem un kolektīviem, izprast notiekošo un veidot savus novērojumus un atziņas.
Identitāte
Cilvēkam dzīves laikā ir vairākas identitātes. Dažādu apstākļu dēļ dzīves laikā tās var mainīties, kļūt par noteicošām vai mazāk svarīgām, bet var palikt arī nemainīgas visas dzīves garumā.
…