Ievads
Profesijas izvēle jeb profesionālitātes pašnoteikšanās ir cilveka noteikšanās sabiedrībā pamats, viens no galvenajiem lēmumiem dzīvē. Profesijas izvēle nosaka ļoti daudz, kā, piemēram, par ko kļūt, kādai sociālai grupai piederēt, kur un ar ko strādāt, kādu dzīves stilu izvēlēties.
Pastāv vairāki jēdziena „profesijas izvēle” skaidrojumi, taču tie visi ietver domu, ka profesionālā pašnoteikšanās ir izvēle, kas tie izdarīta, analizējot subejkta iekšējos resursus un salīdzinot tos ar profesijas prasībām.
Pēdējos gados Latvijā, Eiropā un visā pasaulē tiek novērotas butiskas izmaiņas tautsaimniecības un darba tirgus attīstībā. Jano tehnoloģiju ieviešanas rezultātā dažas profesijas kļūst nepieprasītas un to vietā rodas jaunas. Ņemot vērā šos nosacījumus, Latvijā īpaša uzmanība tika pievērsta profesionāli orientējošai darbībai ne tikai no skolas puses, bet arī no uzņēmumu un augstskolu puses.
Jaunieši kā īpaša sociāla gruppa pastāvīgi atrodas sociologu pētījumu fokusā, jo tieši tā ir labākais notiekošo pārmainu indikators un kopumā nosaka sabiedrības attīstības potenciālu. No tā, cik izpētīta ir mūsdienu jaunatnes vērtību pasaule, tās mērķi, dzīves plāni lielā daudzumā atkarīga izstrādājamo pasākumu efektivitāte izglītības, darba un nodarbinātības sfērā.
Šajā darbā mēs gribētu apskatīt dažus pamata principus, kuriem jaunā paaudze seko, izvēloties profesiju. Tas ir nepieciešams, lai pilnībā atklātu tēmu par jauniešu profesionālo pašnoteikšanos, jo nākotnes darbības un profesijas raksturs tieši atkarīgs no jauniešu vērtību orientacijām.
Pētījuma objekts: jaunieši un jaunietes vecumā no 16 līdz 19 gadiem
Pētījuma priekšmets: vertību orientācija un profesionālitātes pašnoteikšanās
Pētījuma bāze: Liepājas pilsētas 11. vidusskola
Pētījuma mērķis: izpētīt vidusskolnieku vērtību orientācijas, kas ietekmē profesionālo pašnoteikšanos un izveidot jauna cilvēka protretu viņa profesionālās pašnoteikšanās procesā.
Mērķa realizācijai bija noteikti sekojoši uzdevumi:
• analīzēt un izpētīt tēmai atbilstošu literatūru
• dot vidusskolnieku vērtību orientāciju socilālā aspekta raksturojumu un apskatīt profesionālitātes pašnoteikšanās procesa būtību
• atklāt tās jauniešu kategorijas dzīves perspektīvas saturu, kura atrodas profesionalā un dzīves ceļa izvēles situācijā.
• Noformulēt iegūtos secinājumus
Hiptēze:
Vērtību orientacijas veido vidusskolnieku dzīves perspektīvu profesionālajā izvēlē.
• Profesionālitātes pašnoteikšanās ir viens no galvenajiem mūsdienu vidusskolnieku vērtību un dzīves principiem.
• Vidusskolnieku profesijas izvele saistīta ne tikai ar tuvāko dzīves perspektīvu, bet arī sasaucas ar tās tālākajiem mērķiem.
Petīšanas metodes:
1. Pētāmai problēmai atbilstošas zinātniskās literatūras teorētiskā analīze.
2. Empīriskās metodes:
2.1. Datu iegūšana ar anketēšanas palīdzību
2.2. Datu apstrāde ar datorprogrammas MS Excel palīdzību.
…