Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:257970
 
Vērtējums:
Publicēts: 06.04.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Vara ir viens no pamatjēdzieniem, kuru aplūko mūsdienu filosofija. Raksturīgi, ka tās izpratne laika gaita ir pilnīgi mainījusies. Līdz pat 20.gadsimtam jautājums par varu nebija filosofijas uzmanības centrā (izņemot Makjavelli, Hobsu, Ruso un dažus citus filosofus). Situācija ir līdzīga kā ar valodu, ķermeni, bezapzināto – arī šie koncepti klasiskajā filosofijā nebija aktuāli, bet mūsdienu filosofija veido pārdomu dziļāko pamatu. Tradicionālais socioloģiskais un politiskais traktējums mūsdienu filosofijā tiek pārveidots un paplašināts, varas attiecības no sociālām un politiskām attiecībām kļūst par cilvēka eksistences raksturojumu. Tāpēc varas tēma ienāk filosofijā.
Lai izprastu pavērsienu, kāds vara interpretācijas saskatāms postklasiskajā filosofija, vispirms jāaplūko tradicionālais varas izpratnes modelis. Kopš Platona un Aristoteļa pastāv tradīcija varu izprast kā attiecības: valdīt – pakļauties. Subjekts, kam pieder vara (karaļvalsts, gubernators, uzņēmuma vadītājs utt.), ar noteiktu sociālu, ekonomisku, tiesisko, psiholoģisku paņēmienu kopumu ietekmē padotos, kas izpilda objekta lomu (karaļvalsts iedzīvotāji, uzņēmuma darbinieki utt.) un liek tiem pakļauties. Attiecības valdīt – pakļauties tiek izprastas kā “ejošās no augšas uz lēju”, jo varas subjekts savu gribu novada līdz izpildītājam, kam realizē tas, ko no viņa vēlas. Socioloģijas mācību grāmatā par varu teikts: ”Vara ir indivīda vai grupas iespēja ar piespiešanu vai bez tās ietekmēt citu cilvēku idejas un rīcību.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1195631
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties