SECINĀJUMI
Darba gaitā, sanāca saņemt atbildes uz visiem interesējušiem jautājumiem. Šodien uzskati par vadīšanas procesu izmainījās, tie paliek mīkstākie attiecība pret padotiem. Tas ir atkarīgs no šodienas ekonomikas virziena un tehnoloģiju attīstības. Vadītājam šodien ir jāzina, kādi stimuli ir svarīgi darbiniekiem, ko viņi domā un jūt, kāpēc nāk strādāt, ko baidās, uz ko cer un par ko sapņo (R. Templers, 2007.g. 18.lpp.). Viņš strādā, lai iedvesmotu un motivētu savus darbiniekus. Darbiniekiem vairs negribas strādāt kādā stingra pakļautībā, tie vēlas lai vadītājs interesējas par viņu dzīvi ārpus darbam un būtu vairāk par padomdevēju nevis stingru priekšnieku. Tas piespieda uzņēmumus mainīt vadīšanas stratēģijas, ja tie grib attīstīt savu uzņēmumu un saglabāt tas veiksmīgu darbību. Jo šodien tirgū pastāv arī liela konkurence, ir jācīnās par talantīgiem darbiniekiem.
“Par laimi cilvēks nav skrūve, vairāk par to, bez cilvēka uzņēmums nevar attīstīties. Cilvēks ne tikai ir iekļauts biznesa vidē, bet arī pārveido pašu uzņēmējdarbības vidi.”(A. Bednenko, 2011).
Šodienas cilvēki ir daudz mērķtiecīgāk nekā iepriekš, ar visdažādāko dzīves uztveri un ideāliem, tie vairāk, un vairāk mīl sevi. Katram ir nepieciešamā individuāla pieeja. Domāt, kā padotie ir tikai cilvēkresursi, nozīmē strādāt pēc novecojušas vadīšanas sistēmas. Diez vai tāds uzņēmums varēs ilgi, stabili un veiksmīgi noturēties tirgū. Nenovēršama nepārtraukta kadru maiņa, tas nevar neietekmēt produkta vai pakalpojumu kvalitātei.
…