Secinājumi
Pamatojoties uz darbā veikto pētījumu esmu nonācis pie secinājuma:
1. Kā pārvaldes forma, nodokļu administrēšana ir darbību komplekss, kuras veido darbības, veiktās administrēšanas procesā, pildot šādas funkcijas: plānošanu, organizēšanu, motivēšanu un kontroli. Plānošanas funkcija nozīmē nodokļu ieņēmumu plānu sagatavošanu un ar administrēšanu saistītu darbību plānošanu. Organizēšanas funkcija izpaužas nodokļu administrācijas organizatoriskās struktūras pareizā izveidē.
2. Nodokļu administrēšanas rādītāji liecina par nemitīgi pieaugušo faktiski veikto kontroles darbību skaitu, nodokļu uzrēķiniem, no kuriem tiek iekasēts ļoti mazs procents, jo uzrēķinu veicējs nav atbildīgs par iekasēšanu. Administrēšana būtiski ietekmē maksātnespējīgo uzņēmumu skaita pieaugumu, kā rezultātā palielinās darbs saistītais ar nodokļu parādu piedziņu. Skaidrs, ka ar arvien nelabvēlīgākiem procesiem ekonomikā arvien biežāk uzņēmumi nespēj pildīt savas saistības ar budžetu, kredītiestādēm, darbiniekiem. Tas liecina par nesaskaņotu darbību starp VID nodaļām, nepārdomātu pienākumu sadali, neefektīvu iekšējo kontroli, kvalificētu auditoru trūkumu.
3. Nodokļu administrētājiem jādarbojas nepārtraukti mainīgos apstākļos, tāpēc administrēšanai ir jābūt ļoti elastīgai, jāprot pieņem operatīvus lēmumus, kas atbilst konkrētiem ekonomiskiem apstākļiem.
4. Lai valsts budžeta nodokļu ienākumu prognoze būtu precīzāka, Finanšu ministrijai kopā ar VID, analizējot budžeta izpildes datus, un, ņemot vērā nodokļu likumdošanas izmaiņas, rūpīgi jāizstrādā nodokļu plānošanas metodiku katram nodoklim.
…