Jau kopš seniem laikiem Latvija ir bijusi pakļauta patstāvīgām izmaiņām – gan valdnieku maiņām, dažādiem teritoriālajiem sadalījumiem, gan arī jauniem likumiem. Lai arī kā būtu bijis, tomēr vienmēr ir bijis aktuāls jautājums par muitas kontroles zonām – sākotnēji tas attiecās uz peļņas gūšanu, vēlāk jau sāka domāt arī par savas valsts un tās iedzīvotāju aizsardzību un labklājību.
Tagad, kad Latvijas Republika ir iestājusies ES, muitai nākas daudz vairāk uzmanības pievērst muitas kontrolei, lai nodrošinātu Latvijas un Kopienas vienotā tirgus un sabiedrības aizsardzību, īpaši jāuzmana, lai nebūtu narkotisko un psihotropo, pirātisku preču u.c. nelikumīgas pārvietošanas pāri valsts robežai.
Tāpēc šī darba mērķis ir apskatīt muitas kontroles zonas Latvijā, to darbības veidus, nozīmi valsts attīstībā.
Lai sasniegtu darba mērķi, tika veikti šādi uzdevumi:
pamatojoties uz literatūras avotiem pētīta muitas kontroles zonu darbība Latvijā;
analizējot statistiskos datus, novērtēts to devums valstij.
Izvirzīto darba mērķa sasniegšanai veicamo uzdevumu izpildes nodrošināšanai, pārsvarā tika izmantoti likumi, rīkojumi un noteikumi no dažādiem interneta portāliem, visvairāk no: http://www.vid.gov.lv , tāpat arī atsevišķu muitas kontroles zonu – kā piemēram, brīvostu, mājas lapas internetā. Informatīvais materiāls tika ņemts arī no VID Rīgas muitas reģionālās iestādes.
Darbā tiks iekļauts muitas kontroles zonu teorētiskais apraksts, tāpat apskatītas dažas shēmas, tabulas un karte. Sīkāk tiks aprakstīti brīvo ekonomisko zonu piemēri Latvijā – Rīgas brīvosta, Ventspils brīvosta un Liepājas speciālā ekonomiskā zona.…