Ievads
Muitas likuma 1. panta noteikts, ka muitas procedūras ir pasākumu un saistību kopums, kas nosaka pāri Latvijas Republikas muitas robežai pārvietojamo preču statusu (Latvijas preces vai ārvalstu preces).Viena no muitas procedūrām ir tranzīts.
Muitas tranzīts attiecība uz trešo, iekšejo tranzītu tiek definēts kā starptautiskais muitas tranzīts, ja tas tiek veikts kā daļa no muitas tranzīta operācijas, šķersojot vienu vai vairakas robežas ar divpusējiem vai daudzpusējiem līgumiem.
Pēdējā laikā tranzīta pakalpojumu attīstība ļoti daudz. Būtiski darbi paveikti muitas likumdošanas saskaņošanā ar Eiropas Savienības prasībām. Milzīga reforma veikta attiecībā uz veterināro, fotosanitāro un sanitārhidienisko kravu kontroli tranzīta kravām. Ir panākts Eiropas Savienības atbalsts jaunu robeškontrolrs punktu izveidošanai ostās un uz dzelzceļa. Aktīvi iesaistāmies visās būtiskajās starptautiskajās aktivitātēs, kas attiecas uz naftas tranzīta jautājumiem pa maģistralajiem cauruļvadiem.
Iestāšanās eiropas Savienībā, bezšaubam, veicinās šīa svarīgās muitas procedūras – tranzīta pilnveidošanu, efektivitātes un pārvadājumu drošības kāpinājumu.
2.Muitas procedūras – tranzīts – izpildes kārtība
Kārtība, kāda tiek izpildīta muitas procedūra – tranzīts, ir noteikta Ministru kabineta 2002.gada 3.semtembra noteikumos Nr.396 „Muitas procedūras – tranzīts – izpildes kartība”.
Deklarējot preces tranzīta procedūrai, izmanto vienoto administratīvo dokumentu (VAD) vai attiecīgo TIR karnetes vai ATA karnetes lapu, kas izmantojama tranzīta procedūras piemērošanai (turpmāk – tranzīta deklarācija). Deklarējot preces tranzīta procedūrai preču pārvadājumos pa dzelzceļu, par tranzīta deklarāciju var izmantot dzelzceļa pavadzīmi vai natūrlapu. Deklarējot preces tranzīta procedūrai precu pārvadājumos pa cauruļvadiem, izmanto precu nodošanas un pieņemšanas aktu.…