4. Mugurkaula vecuma īpatnības
Jaundzimušajiem mugurkauls ir gandrīz vertikāla skriemeļu un starpskriemeļu disku kolonna un gandrīz pusi no mugurkaulāja aizņem starpskriemeļu diski. Jaundzimušā skriemeļiem, ir olveida forma. Līdz trim gadiem veidojas sinostoze starp skriemeļa loku un ķermeni, un starp divām loka pusēm. No sešiem līdz astoņiem gadiem skriemeļu ķermeņos rodas papildus pārkaulošanās punkti (Āboltiņa, 1998). Vecumā no sešiem līdz septiņiem gadiem atlanta priekšējais un mugurējais loks saaug vienā kaulā (Kalbergs, 1971; Привес, 1985; Синельников, 1996).
Jau pirmajā gadā mugurkaulājā pakāpeniski rodas izliekumi sagitalajā plaknē. Pirmais rodas kakla izliekums. Tas rodas pirmajos trīs dzīves mēnešos, tad, kad bērns sāk turēt galvu. Pēc tam rodas krūšu kifoze, kad bērnam ir seši- septiņi mēneši un bērns sāk patstāvīgi sēdēt. Jostas lordoze un krustu kifoze sāk veidoties tad, kad bērns sāk patstāvīgi iet kājām, tas notiek ap pirmo dzīves gadu. Līdz sešiem gadiem, kad bērns atrodas horizontālā stāvoklī, izzūd mugurkaula liekumi. Liekumi pilnīgi noformējas 18-20 gados. Vislielākā lokanība ir vecumā no septiņiem līdz deviņiem gadiem (Āboltiņa, 1998; Kalbergs, 1971; Синельников, 1996).
Pusaudža vecumā mugurkauls strauji aug un pārkaulojās. Meitenēm pusaudža vecumā ir palielināta jostas lordoze, bet zēniem palielināta krūšu kifoze. Starpskriemeļi disku attīstība turpinās līdz 20 gadiem. Kauli kļūst resnāki, un reljefs kļūst nelīdzenāks, jo attīstās muskulatūra. Pārkaulošanās beidzas 25 gados (Āboltiņa, 1998; Geske, 2005).
Astes kaula skriemeļi jauniem cilvēkiem bieži nav saauguši kopā, bet savienojas ar skrimšļiem. Krustu skriemeļu ķermenis un ķermeņu loki saaug 4-7 gadiem. Krustu kaula starpskriemeļu diski pārkaulojas un saaug kopā, tas notiek līdz 17-25 gadiem. Боянович uzskata , ka mugurkaula pārkaulošanās beidzas 23-26 gadu vecumā, bet pēc Āboltiņas datiem tas notiek 20-25 gadiem. Astes kauls pārkaulojās līdz 30 gadiem (Āboltiņa, 1998; Боянович, 2006; Привес, 1985).
…