Ievads
Laikā, kad Latvijā strauji attīstās uzņēmējdarbība tās daudzveidīgajās formās, mazliet novārtā ir atstāts pats cilvēks, darba vadītājs un visas sistēmas reālais darbinātājs. Uzņēmuma darbinieks – neatkarīgi no ieņemamā amata – ir kāda liela veseluma daļiņa – atoms, kurš viens pats nevarētu pastāvēt, bet kura eksistenci zināmā mērā nosaka priekšnosacījumu virkne. Viens no šādiem priekšnosacījumiem, kuram būtu jābūt izpildītam, ir motivācija darbam un darbībai. Motivācija ir tas motors, kas liek darboties katrai mazajai sistēmas daļiņai un kustina visu veselumu.
Uzņēmuma konkurētspēja un iespējas izdzīvot ir atkarīgas no tā, vai šim uzņēmumam izdosies pielāgoties mainīgajiem kritērijiem. Noteicošais konkurences priekšrocību radīšanā ir augsti kvalificētais, darboties spējīgais un it īpaši darboties gatavais, tas nozīmē, motivētais darbinieks, gan uzņēmuma kvalitātes celšanā, kā arī pārdodot uzņēmumu kā panākumiem bagātu ar attiecīgu imidžu.
No tā var secināt, ka darbinieku motivācija kā uzņēmējdarbības stratēģija iegūst arvien lielāku nozīmi.
Ekonomikas patreizējās attīstības apstākļos, kad daudzas firmas atrodas uz izdzīvošanas robežas, nepieciešams racionālāk izmantot cilvēka faktora potenciālu un, pirmām kārtām, motivāciju, kura ir viena no vadības pamatfunkcijām.
Lai panāktu, ka darbinieki rīkojas sev un organizācijai vēlamajā virzienā, nepieciešams viņus motivēt. Daži autori atšķirīgi izskata motīvus, kuri ietekmē cilvēka attieksmi pret viņu skarošām parādībām un procesiem, tai skaitā arī pret veicamo darbu. Izprotot savu padoto personīgos mērķus un stimulus, kuri liek viņiem strādāt labāk, vadītājs spēj izvēlēties padoto motivāciju.
Autors par savu pētījuma objektu izvēlējās vienu no Rīgas mazumtirdzniecības lielveikaliem. Patiesais šī uzņēmuma lielveikala nosaukums komerciālu apsvērumu dēļ tika aizstāts ar nosaukumu „L”.
Lielveikala „L” saimnieciskās darbības pamatnozare ir preču mazumtirdzniecība, kurš savu darbību uzsāka 2001.gada rudenī.
Lielveikalā „L” strādā daudz cilvēku ar vidējo vispārīgo izglītības līmeni, vadītājam nākas strādāt ar darbiniekiem, kuru psiholoģisko motivācijas līmeni ir vidējā pakāpē.
…