Mūsdienās ir izveidojies ļoti liels skaits dažādu uzņēmumu visdažādākajās nozarēs. Vieni attīstās ļoti strauji, citi, turpretim, ļoti lēni vai pat ir spiesti atzīt savu bankrotu. Galvenais faktors, no kā tas ir atkarīgs, ir cilvēki – darbaspēks. Galvenie kritēriji darbaspēkam ir kvalifikācija, profesionalitāte, pieredze, bet tie nedarbojas pilnībā, ja trūkst motivācijas. Motivēti darbinieki ir uzņēmuma lielākais ieguvums un panākumu atslēga. Motivētība liek darīt visu pēc vistīrākās sirdsapziņas un ar vislielāko atdevi, kā rezultāts ir teicami paveikts darbs. Uzņēmumi, kuri to apzinās gūst panākumus, bet tie uzņēmumi, kuros darbinieki ir tikai instruments naudas pelnīšanai un netiek ņemtas vērā šo darbinieku vajadzības, ātri pazūd no tirgus, vai arī darbojās pa tā apakšu.
Uzņēmumiem motivēšanas pasākumiem ir jāpiešķir liela loma un nepārtraukti jāpilnveidojas šajā ziņā, jo darbinieku motivēšanu var apskatīt arī kā uzņēmumu konkurenci savā starpā, piesaistot un noturot labākos darbiniekus, dodot tiem stimulu attīstīt uzņēmumu, papildus apmierinot arī savas vajadzības.
Katram cilvēkam vajadzības ir visdažādākās, atkarībā no viņa vecuma, statusa sabiedrībā, domāšanas veida, nacionalitātes, ticības u.c. Attīstības procesā vajadzības visu laiku mainās. Uzņēmumam jāspēj katrā darbinieka tālākattīstības posmā, zināmā mērā apmierināt konkrētas vajadzības, lai darbinieks katrā šajā posmā būtu motivēts.
Šajā referātā tiks apskatīts, kā uzņēmumi motivē darbiniekus Latvijā, kas pēc to domām motivē cilvēkus.…