Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:762006
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.11.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Katrā no šīm pasakām tēlojums ir rādīts it kā no dzīvnieku skatu punkta. Dzīvnieki darbojas līdzīgi cilvēkiem, kuri spēj patstāvīgi rīkoties, un tiem tiek piedēvētas cilvēkam raksturīgas gan fiziskās īpašības (runāt, iet, skriet, rakt u.c.), gan garīgās īpašības (domāšanas spējas, prieks, bailes, labsirdība u.c.)
Līdz ar to pasakās šiem dzīvniekiem izveidojas arī noteikti raksturi, ar ko parasti šie dzīvnieki asociējas arī ārpus pasakām. Piemēram, pasakās lapsa vienmēr ir viltīga, vilks neattapīgs un lācis ir mūžīgais vientiesis. Tomēr šie tēli nav vis tik viennozīmīgi, jo pasakās var izlasīt arī par lapsas izpalīdzību („Vilks medībās”) un vilka izpalīdzību („Suns par bērna glābēju”). Šeit, protams, ir jārunā par šīs izpalīdzības patiesajiem motīviem – pirmajā gadījumā lapsa izpalīdzēja strazdam, jo vēlējās sariebt vilkam, bet otrā gadījumā vilks izpalīdzēja sunim, lai labi paēstu uz tā rēķina. Zināma savtība tomēr slēpjas zem šīs izpalīdzības.

Lasot pasakas, nonācu pie vairākiem secinājumiem, un viens no tiem ir pasakās pastāvošā hierarhija, kas, manuprāt, jau izveidojusies sirmā pagātnē. Hierarhijas pašā augšā atrodas cilvēks. Tātad viņam piemīt vara un kontrole pār visu. Zemāk atrodas mājas dzīvnieki. Citiem vārdiem, dzīvnieki, kurus cilvēks ir pieradinājis un pakļāvis saviem uzskatiem un likumiem. Un pašā apakšā atrodas meža zvēri, kuriem piemīt dzīvnieciskie instinkti, kuri ir plēsīgi, un viņiem rūp tikai tas, lai tie būtu paēduši. Tas pilnībā ir pieņemami, jo mājas dzīvniekiem pārtiku sarūpē cilvēki.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties