SECINĀJUMI
Mūsu kopīgajā dzīves telpā - Latvijā, ikvienam indivīdam ir tiesības – valsts pilsoņa konstitucionāli tiesiskā institūta konstituējošs pamatelements un pienākumi, kuru īstenošana nodrošina pilnvērtīgu sociālo mehānismu funkcio¬nēšanu, tiesiskas valsts pastāvēšanu, stabilitāti un attīstību. Sociālā labklājība garantē katra indivīda atzīšanos, ka valstī, kurā es dzīvoju - es jūtos labi, man šeit patīk, šīs ir manas mājas un šeit tiek ievērotas visas noteiktās cilvēka pamattiesības.
Iepazīstoties ar referāta mērķos noteiktajiem uzdevumiem, var secināt, ka morālā kaitējuma institūts ir diezgan sarežģīti definējams un tiesu praksē dažādi uztverts nodarījums. Jo katrai personai ir savādāka uztvere par pasaulē notiekošo un katrs dažādi pārdzīvo emocionālos pārdzīvojumus. Pats galvenais, protams, ka tāds institūts pastāv un ir ievests LR, jo tas dod vismaz kaut kādu iespēju indivīdam kompensēt pārdzīvojumus, kas reizēm ir smagāki nekā materiālu lietu zaudējums.
Kā norādīts 2001.gada A.Bitāna rakstā vienā piemērā cietušajam tika piedzīti 20000 Ls morālā kompensācija. Apskatot tiesu prakses apkopojumu par 2006.gadu līdz 2011.gadam morālajām kompensācijām, lielākajā daļā gadījumu, kad tiesa kā atbilstīgu atlīdzinājumu noteikusi naudas maksājumu, prettiesiskā rīcība izpaudusies kā cilvēktiesību aizskārums vai cits būtisks tiesību aizskārums. Nevienā no lietām tiesa nav piespriedusi morālā kaitējuma atlīdzinājumu, kas pārsniedz Ls 3000.20
Darba autors uzskata, ka nav pareizs Augstākās tiesas Senāta atzinums, ka „lai visa sabiedriskā dzīve nepārvērstos par tiesvedības jomu par morālā kaitējuma atlīdzināšanu, naudā atlīdzināms ir vienīgi būtisks morālais kaitējums, tāds, kuru ar prasītā labuma piešķiršanu vairs nevar nedz juridiski, nedz faktiski atlīdzināt”,21 jo kā jau minēts iepriekš, katrs indivīds uztver un pārdzīvo pasauli savādāk, mums katram ir tiesības cīnīties par tiesību aizskārumu tiesā, tādēļ nevar tik pamatīgi noteikt kaitējuma robežu. Tādēļ izvērtējot summas apmēru, tiesām ir jābūt pārliecībai, ka noteiktā summa būs taisnīgs apmierinājums cietušajam un ka tas dos pamatu samierināšanai ar aizskārumu starp prasītāju un atbildētāju kā starp saprātīgiem cilvēkiem. …