Studiju darbā izvēlējos tēmu „Monopola darbība Latvijā”, jo autore uzskata, ka šī tēma ir ļoti aktuāla. Varbūt arī tāpēc autore izvēlējās šo tēmu, jo tagad bieži vien izskan kritika sakarā ar monopolu darbību, to cenu politiku un valdības nespēju ierobežot tarifu pieaugumu, kas pēdējos gados ir skāris turpat visus monopoluzņēmumus.
Šobrīd Latvijā darbojas vairāki monopoli dažādās nozarēs, proti, kravu un pasažieru pārvadājumos pa dzelzceļiem a/s “Latvijas Dzelzceļš” nav konkurentu, bet enerģētikas jomā ir veseli divi monopoli, respektīvi, VAS “Latvenergo” un a/s “Latvijas Gāze”.
Autore uzskata, ka šī tēma ir un būs aktuāla, jo tas skar mūsu valsti un arī mūs pašus un tātad tam jāpievērš ne mazums uzmanības problēmas risināšanai, ja protams tāda rodas.
Šo tēmu autorei bija interesanti pētīt, jo ir iegūts vairāk zināšanu par monopolu nekā pirms tam.
Studiju darba mērķis - noskaidrot monopolu būtību, apskatīt dažu monopolu darbību valsts vēsturē un šobrīd.
1. Monopolu būtība
1.1. Monopola jēdziens un tā veidi
Monopols kā tirgus modelis ir pilnīgs pretstats pilnīgai konkurencei. Tīrais monopols (pure monopoly) ir tikai viens uzņēmums, kas ražo preci, kurai nav konkurējošas aizvietotājpreces. Vārds monopols grieķiski nozīmē: „mono” – viens, „poleo” – pārdevējs.1
Monopolu var traktēt arī plašākā nozīmē, kā firmu, kurai ir vara diktēt tirgus cenu. Šādā skatījumā monopolfirma var būt gan liela, gan arī ne visai liela, tomēr tai jākontrolē solīda dotās preces tirgis daļa. Piemēram, Lielbritānijā uzņēmums kļūst par monopolu tad, ja tas kontrolē 25% un vairāk no attiecīgās preces vai pakalpojuma realizācijas apjoma. Praktiskajā ekonomikā ir nepieciešams labi iepazīt monopoltipa uzņēmumu, tas ir tuvāk īstenībai, jo tīrais monopols ir retums, tomēr ekonomiskajā teorijā šāds skatījums nav attaisnojams, jo tad robežas starp monopolu un oligopolu pamazām izzūd. Rezultātā tiek ierobežotas tirgus formu analīzes iespējas, pirmkārt, tīrā monopola, tāpat kā pilnīgas konkurences firmas, analīze ļauj spilgtāk parādīt šo tirgus formu būtību, otrkārt, starp monopolu un oligopolu ir visai interesanta atšķirība.2…