Ikvienas tautas kultūras vai vēsturē, jebkurā sabiedrības attīstības posmā liela nozīme ir folklorai – vienai no vecākajām sabiedrības apziņas formām. Folklora (arī tradicionālā tautas kultūra) ir vispārpazīstama tradīcija - kādas etnokulturālas jaunrades pamatveids, ko īsteno kāda grupa vai indivīds un kas tiek atpazīta kā šīs etnokulturālās pasaules uztveres atspoguļojums tādā līmenī, kas izteic tās sociālo un kultūras identitāti; tās formas un satura vērtības tiek pārmantotas mutvārdos, imitācijā vai kādā citā veidā. Šī etnokulturālā struktūra ietver valodu, literatūru, mūziku, deju, spēles, mitoloģiju, rituālus, paražas, lietišķo mākslu, celtniecību u.c.(1) Folkloras lietojums ir labprātīgs, neformāls un brīvs. To nav iespējams organizēt vai kontrolēt.
Mūsdienās līdz ar tehniskās pasaules nostiprināšanos un attīstību, cilvēki pāriet no dabiskās un tehnisko komunikāciju. Tādēļ internetu var uzskatīt par vienu no lielākajiem folkloras izplatītājiem. Atšķirībā no tradicionālās folkloras mūsdienās to lieto visi, un tā pieder jebkuram sabiedrības slānim. Masu mediji nodrošina informācijas apriti 24 stundas diennaktī. Tomēr jāatzīst, ka internets rada arī autora anonimitāti. Līdz ar to rodas jautājums par folkloras autentiskumu, jo ikviens interneta lietotājs pamatā raksta, ko grib. Internets arī nodrošina plašu sižetu un motīvu klāstu, kur indivīdam tiek dota iespēja radīt kaut ko no jauna.
Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai mūsdienu folklorā sastopams ministru prezidenta tēls. Ja tā, tad kādos žanros un kā šis tēls raksturots, kādas ir tā galvenās iezīmes un spilgtākie aspekti. Kā arī noskaidrot sabiedrības attieksmi, nostāju un viedokli par valdības vadītājiem.
Pētījuma galvenie avoti bija divi interneta portāli – www.tvnet.lv un www.delfi.lv. Precīzāk, tika pētītas divas sadaļas – joki un humors, kurās bija atrodams visvairāk mūsdienu folkloras žanru, kuros tieši vai netieši būtu minēta ministru prezidenta profesija vai ministru prezidents kā persona, tas ir, valdības vadītāja vārds vai uzvārds. Pētījumā lokā bija pēdējo 10 gadu valdības vadītāji, respektīvi, Vilis Krištopans, Andris Šķēle, Andris Bērziņš, Einars Repše, Indulis Emsis, Aigars Kalvītis un Ivars Godmanis.
Interneta portālos tika atrasti sekojoši folkloras žanri:
anekdotes;
sakāmvārdi un parunas;
mīklas;
pantiņi tautasdziesmu formā;
karikatūras.
Visvairāk ministru prezidenta tēls sastopams tieši anekdotes un karikatūrās. Pārējos
žanros, atrodams tikai atsevišķos gadījumos.
…