Visa tiesību sistēma dalās divās lielās grupās- publiskajās tiesībās un privātajās tiesībās. Kā viena no publisko tiesību nozarēm ir administratīvās tiesības.
Administratīvās tiesības ir salīdzinoši jauna tiesību nozare, kuras rašanos noteica fakts, ka pārvaldes, publisko administratīvo darbību sāka regulēt specifiskas, administratīvi tiesiskas normas.1
Administratīvās tiesības ietver daudzveidīgus un daudzskaitlīgus subjektus. “Administratīvās tiesības regulē valsts pārvaldes, publiskās administrācijas institūciju darbību un sabiedriskās attiecības, kurās viens subjekts parasti ir valsts pārvaldes iestāde, pārējie- valsts pārvaldes iestādes, sabiedriskās un politiskās organizācijas, uzņēmējsabiedrības, indivīdi un pilsoņi.”2
Runājot par administratīvo tiesību subjektiem, ir jāmin valsts pārvaldes institūcija, tas ir, valdība. No tā izriet, ka Latvijas Republikas valdība ir Latvijas Republikas Ministru kabinets.
Es izvēlējos šo tematu, jo vēlējos noskaidrot, kas ietilpst Ministru kabineta sastāvā, kādi mērķi un uzdevumi ir jāveic Ministru prezidentam un citiem Ministru kabineta locekļiem. Kā zināms, Latvijā Ministru kabineta locekļi mainās ļoti bieži. Kā iemeslu varētu minēt gan lielo Saeimā pārstāvēto partiju skaitu, gan to, ka šis darbs pagaidām ir ļoti grūts un sarežģīts, nav sakārtots ļoti daudz valstiski nozīmīgu jautājumu. Kā vienu no sāpīgākajiem jautājumiem Latvijā šobrīd varētu minēt izglītības jautājumu un reti kurš vēlas darboties šajā sfērā. Stabilos apstākļos valdības sastāvam būtu jāmainās tikai pēc kārtējām Saeimas vēlēšanām, bet Latvijā Ministru kabinetu mūžs parasti ir daudz īsāks par šiem četriem gadiem. Tas rada lielu nestabilitāti valstī. Piemēram, pēc iepriekšējās – Aināra Repšes - valdības demisionēšanas, visi viņu iesāktie, bet nepadarītie darbi un kļūdas bija jālabo nākošajai valdībai. Un tā tas notiek pēc katras valdības maiņas. Latvijas Republikas vēsturē ir bijuši vairāki ministru prezidenti - spilgtas personības, kuras pašā neatkarīgas valsts veidošanās sākumā uzņēmās grūto, bet ļoti atbildīgo darbu. Un tieši tādu pašu darbu ir jāveic pašreizējam Ministru kabinetam. Ministru kabinets ir tas, kurš vada valsti un, kura pārziņā atrodas ekonomika un finanses, ārlietas un iekšlietas. …