-
Mīlestības tēma Šekspīra lugās
Mīlestības tēma Šekspīra daiļradē sastopama gan komēdijās, gan traģēdijās, taču vislielāko atspaidu tā gūst tieši komēdijās. „Tā ir gandrīz vai viena no Šekspīra maģistrālajām tēmām.” [1:161]. Mīlestības tēmas izpēte allaž ir interesējusi pētniekus un kalpojusi par neizdibināmu un neizzināmu avotu, kas saistās ar jūtām un to impulsiem. „Mīla Šekspīra daiļradē ir daudzveidīga un dažāda, ik lugā tā allaž vieš dzīves pilnības izjūtu, apliecinādama cilvēka ticību dzīvības nepārtrauktībai pat visdrūmākajās traģēdijās.” [1:161]. Šekspīra traktējums par mīlas tēmu katrā viņa lugā ir citāds. Mīlestība nešķiro cilvēkus pēc vecuma, dzimuma, rases vai citiem kritērijiem. Mīlas attiecības ietver mīlniekus, laulātus pārus, draugus, vecākus un bērnus. „Šekspīra attieksme pret mīlu ir tuva tai, ko atrodam Ovīdija darbos : mīla ir dzīves dzinējspēks, tās mūžīgās nepārtrauktības avots.” [1:162]. Mīlestība bagātina cilvēka personību, ļauj attīstīties garīgi. Tā ieaudzina pacietību, cieņu, līdzjūtību un sapratni pret cilvēkiem, padara mīlnieku ētiski tīrāku un skaidrāku. Tas varētu būt izskaidrojams ar to, ka mīlas jūtas allaž ir vērstas attīstības virzienā, tās necieš krāpšanas un glaimus. Mīlestības traktējums ir visaptverošs, tādēļ katrreiz mīlas situāciju izskaidrojums var būt dažāds atkarībā no cilvēka uzskatiem, audzināšanas un pašizaugsmes. Pastāv arī tādi faktori, kas bremzē mīlestības jūtu attīstību, tie ir pazemojumi, necieņa, meli, taču kopumā mīlestība kā ilgu un harmonizējoša spēka izpratne attīstās uz jūtu impulsu bāzes.
Savā referātā esmu pētījusi mīlestības tēmu komēdijā „Sapnis vasaras naktī” un „Spītnieces savaldīšana”, kā arī traģēdijā „Romeo un Džuljeta.” Abos darbos mīlas traktējums ir atšķirīgs, tas atklājas caur personāžu raksturiem un uzskatiem. Zīmīgi ir tas, ka draudzība un mīlestība ir savā starpā cieši saistīti jēdzieni, kas visnotaļ papildina viens otru, piešķirot dziļāku nozīmību un nesaraujamo sasaisti ar jūtu sintēzi. Mīlestības tēmu allaž papildina dažādi samezglojumi, piemēram, uzticība mijas ar nodevību, labais tiek pretstatīts ļaunajam, savukārt kā pretmets ambīcijām ir labestība. Dažkārt mīlestība prasa arī upurus. Kas patiesi mīl, tam jabūt gan morāli, gan garīgi gatavam sniegt mīlamajam cilvēkam atbalstu vienmēr, kad tas ir nepieciešams. …
Savā referātā esmu pētījusi mīlestības tēmu komēdijā „Sapnis vasaras naktī” un „Spītnieces savaldīšana”, kā arī traģēdijā „Romeo un Džuljeta.” Abos darbos mīlas traktējums ir atšķirīgs, tas atklājas caur personāžu raksturiem un uzskatiem. Zīmīgi ir tas, ka draudzība un mīlestība ir savā starpā cieši saistīti jēdzieni, kas visnotaļ papildina viens otru, piešķirot dziļāku nozīmību un nesaraujamo sasaisti ar jūtu sintēzi. Mīlestības tēmu allaž papildina dažādi samezglojumi, piemēram, uzticība mijas ar nodevību, labais tiek pretstatīts ļaunajam, savukārt kā pretmets ambīcijām ir labestība. Dažkārt mīlestība prasa arī upurus. Kas patiesi mīl, tam jabūt gan morāli, gan garīgi gatavam sniegt mīlamajam cilvēkam atbalstu vienmēr, kad tas ir nepieciešams. Pats vārds „mīlestība” asociējas ar romantiku, kopdzīvi, laimīgu mūžu, paļaušanos, garīgumu, jutekliskumu, dzīves turpinājumu bērnos, mazbērnos utt. Šekspīra lugas, īpaši komēdijas ir pierādījums tam, ka mīlestība nav vienveidīga, tai piemīt bezgalīgi daudz traktējumu, kuri rosina domāt par to, ka tā ir arī neizdibināma pat vistalantīgākajam pētniekam vai zinātniekam. Katrs cilvēks var dot savu atbildi uz jautājumu, kas ir mīlestība, viņš noteikti nebūs kļūdījies. Kāds to vairāk saistīs ar savu pieredzi, cits spriedīs no izlasītajiem literatūras darbiem, vēl kāds savu traktējumu varēs pamatot ar asociativitāti par vārdu „mīlestība.”
- Mīlestības tēma Šekspīra lugās
- Mīlestības teorijas skatījums Ēriha Fromma darbā "Mīlestības māksla"
- Sacelšanās un absurda tēma A.Kamī darbos
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Mīlestības teorijas skatījums Ēriha Fromma darbā "Mīlestības māksla"
Referāts augstskolai14
Novērtēts! -
Sacelšanās un absurda tēma A.Kamī darbos
Referāts augstskolai5
-
Ē.Fromma "Mīlestības māksla" un skolotāja profesija
Referāts augstskolai8
-
Ē.Fromma darbs "Mīlestības māksla"
Referāts augstskolai5
-
Trimdas tēma Jāņa Klīdzēja romānā "Bārenis"
Referāts augstskolai13
Novērtēts!