Jebkuram uzņēmumam, kurš piegādā preces vai pakalpojumus saviem klientiem, ļoti svarīga darbība ir preču nogādāšanai pareizajā vietā un laikā, pareizajā apjomā un pareizajā stāvoklī. Darba racionalizācijas un rentabilitātes optimizācijai tiek pielietotas dažādas metodes.
Mikroelementu metodes tiek pielietotas gan rūpniecībās, gan loģistikas nozarēs. Attiecībā uz krāvas pārvadājumiem, šīs metodes tiek pielietotas, organizējot iekraušanas, izkraušans un pārvadājumu procesus. Šajā darbā apskatīsim mikroelementu metodes pielietošanu, organizējot autotransporta maršrutus.
Katra noteikta autotransporta specifikai, saglabājot kopīgo metodisko secību, jāizveido atcevišķa mikroelementu bāze. Procesā var tikt mainīts atcevišķo kompleksa elementu skaits, elementu veids un saturs, kā arī elementu laika parametrus.
Mikroelementu metode ietver sevī vienotas normatīvās bāzes veidošanu (reģiona, pilsētas vai valsts mērogā) noteiktam pārvadājuma veidam, kuram ir raksturīgi tipiskie procesa elementi. Autotransporta pārvadājumiem tipiskie elementi tiek noteikti pēc:
Autotransporta veida raksturojuma
Iekraušanas un izkraušanas objektu raksturojuma
Kravas specifikas raksturojuma
Noteiktā reģiona ceļu tīkla raksturojuma.
Sīkāk tas tiek izklāstīts darbā.
Darba mērķis ir izpētīt mikroelementu metodes pielietošanu, organizējot autotransporta maršrutus. Uzdevumi ir atspoguļot mikroelementu metodes būtību un priekšrocības.
Pārvadājumu specifikas analīze ir nepieciešama pases-kartes izstrādāšanas gadījumā, ar nolūku noteikt apjomigākos un darba ietilpīgākos transporta procesu normēšanā. Kravas pārvadājumu raksturs tiek noteikts ar autotransporta piederību, specializāciju un uzdevumiem.
Atsevišķos autotransporta uzņēmumos lielāka autotransporta daļa tiek izmantota vienveidīgas kravas pārvadāšanai, piemēram, pašizkrāvēja, vai konteinera pārvadājumi, dzelzbetona izstrādājumu pārvadājumi, u.t.t. Daudziem valsts, rajonu, vai novadu autotransporta uzņēmumiem raksturīgi ir daudzveidīgi pātvadājumi, katram no tiem jāpiemeklē specifisku pieeju normēšanas organizācijai. Tā, piemēram, autotransporta uzņēmums var veikt sekojošus pārvdājumus: celtniecības materiālu pārvadājumui (autotransports ar lilu celtspēju), dzelzbetona izstrādājumi, rūpniecības preces, pātikas preces.…