1.Kas ir ekonomika? Ierobežotība un alternatīvas izvēle.
Ekonomika ir sabiedriska zinātne, tā ir zinātne, kura pēta resursu veidus, lai maksimāli apmierinātu cilvēka vajadzības, palīdz noskaidrot, kā sabiedrībai, lietojot iespējami mazāk līdzekļu vai ierobežotus resursus, ražot vērtīgas patēriņa preces un sadalīt tās starp dažādām atšķirīgām sabiedrības grupām. Tā ir zinātne, kas pēta cilvēka ekonomisko rīcību, ievērojot savstarpējās attiecības starp galējiem un ierobežotiem resursiem, kam ir alternatīvs izlietojums. Vēl ekonomiku sauc par taupīšanas mākslu ierobežotu resursu un neierobežotu vēlmju apstākļos.
Ekonomika būtībā ietver visu: resursu racionālu izmantošanu, ražošanu, realizāciju, patēriņu, līdzekļu nodrošinājumu, cenas, darba spēku.
Termins ekonomika veidojies no grieķu vārdiem oikos – mājsaimniecība un nomos – likums. Tātad zinātne, kas pēta mājsaimniecības likumus.
Ekonomikas teorija analizē dažādas ekonomikas likumsakarības, kas izsaka būtisku, nepieciešamu un atkārtotu cēloņsakarību jeb vispārējos priekšstatus par ekonomisko būtību. Ekonomikas specifika ir tā, ka, ekonomikas cēloņsakarībām ir daudzvariantu izpausmes formas. Objektīva cēloņsakarība izsaka nevis viena cilvēka rīcību, bet gan cilvēku grupas rīcību kopumā. Ekonomikas teorijas centrā ir cilvēku saimnieciskā rīcība un tās motivācija.…