Saprotrofi ir baktērijas, sēnes un augsnes dzīvnieki, kas barības vielas un enerģiju dzīvības procesiem saņem, patērējot atmirušu organismu atliekas.
Augsnes baktērijas un sēnes ir mikroskopiski organismi, kas dzīvo augsnes ūdenī starp augsnes daļiņām vai ūdens plēvītē uz augsnes daļiņu virsmas. Sevišķi daudz baktēriju un sēņu koncentrējas ap augu saknēm, kur notiek aktīva vielu apmaiņa ar augsni un kur vidē ir daudz barības vielu. Baktēriju skaits var sasniegt 3 miljardus vienā gramā augsnes, bet to sugu skaits var būt pāris tūkstoši. Augsnes baktērijas un sēnes veic bioķīmisko sadalīšanu, izdalot vidē fermentus. [Kļaviņš u.c., 2010]
Secinājumi
1. Mikroorganismi ir nozīmīga dzīvo organismu grupa, kura nodrošina dažādus svarīgus bioķīmiskus procesus, piedalās O2, CO2, u.c. aprites ciklos.
2. Mikroorganismiem (baktērijām) ir nozīmīga loma barības ciklā.
3. Mikrobioloģija ir nozare, kura prasa smalkas analīzes un izpēti, mikroorganismi (vīrusi) spēj attīstīties, viegli adaptēties apstākļu maiņai, var kļūt grūti kontrolējami/apkarojami.
4. Mikrobioloģiskais piesārņojums var būt piesārņojums ar nelielu ietekmi (vieglu alerģiju veidā), kā arī izraisīt dzīvo organismu bojājumus, infekcijas, saslimšanas, kas var beigties letāli (ar nāvi un epidēmijām).
5. Ūdens vidē nereti ir sastopams mikrobioloģiskais piesārņojums, zarnu nūjiņa Escherichia coli ir piesārņota ūdens indikators, kurā atrodami daudzi citi patogēnie organismi.
…