Iedzīvotāju migrācija var būtiski ietekmēt konkrētas teritorijas attīstību, jo šis process izmaina iedzīvotāju skaitu un sastāvu pēc dzimuma, vecuma, izglītības, ģimenes stāvokļa, etniskās piederības un citām pazīmēm, līdz ar to, atstājot savu ietekmi arī uz dabisko kustību.
Iedzīvotāju migrācija ir nozīmīga sociāla parādība. Ar dzīvesvietas maiņu cilvēki cenšas atrisināt tās problēmas, kurām attiecīgajā laika posmā nespēj rast risinājumu patreizējā dzīvesvietā.
Šī referāta mērķis ir sniegt ieskatu migrācijas būtībā, tās teorijā, par tās atkarību no dažādiem faktoriem, par darbaspēka mobilitāti, sniegt ieskatu migrācijas cēloņos.
1Migrācijas teorētiskie aspekti
Migrācija – iedzīvotāju pārcelšanās dzīvots citā apdzīvotā vietā vai valstī. [2;69]. Migrāciju vispārīgi var klasificēt pēc dažādām pazīmēm:
Iekšējā un ārējā ;
Ārējā: emigrācija un imigrācija;
Piespiedu un brīvā migrācija.
Migrācija izšķir iekšējo (valsts ietvaros) un ārējo (starpvalstu) migrāciju. Iekšējā migrācija ietver iedzīvotāju pārvietošanos valsts robežās starp dažādām administratīvi teritoriālām vienībām. Taču te ir noteikta robeža: dzīvesvietas maiņa vienas pilsētas robežās vai no viena pagasta uz citu viena administratīvā rajona robežās atbilstoši normatīvajos aktos noteiktai kārtībai netiek iekļauta, uzskaitīta statistikā.…