IEVADS
Bieži saduras ekoloģiskās un ekonomiskās intereses un mežu pārkāpumu skaits ar katru gadu ievērojami pieaug, kas veicina auglīgās augsnes virskārtas vai tās kvalitātes pasliktināšanos.
Izvirzītie mērķi: Noskaidrot kādi ir visbiežākie mežu pārkāpumi Latvijā, kuri normatīvie akti regulē meža apsaimniekošanu un izmantošanu, kādi sodi ir piemērojami par mežu pārkāpumiem, kādi vispār ir mežu kā arī mežu pārkāpumu veidi, sīkāk izpētīt Valsts pārvaldes iestādes - Valsts Meža Dienesta funkcijas, mērķus.
Uzdevumi: Lai sasniegtu visus augstākminētos mērķus referāta izstrādei, būs nepieciešams izpētīt tādus normatīvos aktus kā Likums „Par meža apsaimniekošanu un izmantošanu”, „Valsts meža dienesta likums”, ”Meža likums”, „Mežam nodarīto zaudējumu noteikšanas kārtība” u.c.
Izanalizēt Latvijas Vēstneša publikācijas par Mežu aizsardzību.
Nepieciešams apskatīt Valsts meža dienesta mājas lapu, lai uzzinātu meža dienesta funkcijas, nozīmi mežu apsaimniekošanas un izmantošanas jautājumos.
1. MEŽI
Mežs ir viena no Latvijas lielākajām bagātībām, ko plaši izmanto uzņēmējdarbībā.
Tajos ievāc sēnes, savvaļas ogas, riekstus, ārstniecības augus, tecina sveķus, bērza sulas, pļauj sienu. Vērtīgākie ir mežu koksnes resursi. Mežos mīt daudz medību dzīvnieki. Meži ietekmē citus dabas komponentus – ūdeņus, klimatu, uztver putekļus un kaitīgās gāzes, slāpē trokšņus. Augi izdala skābekli un citas gaistošas vielas. Mežs ar savu krāsu un skaņu bagātību, daudzveidību un mainīgumu rada cilvēkos estētisku pārdzīvojumu.
Ievērojot meža lielo nozīmi cilvēka dzīvē, Latvijā veic dažādus pasākumus mežu resursu aizsargāšanā un palielināšanā. Pēc saimnieciskās nozīmes Latvijas meži iedalīti trīs grupās.
…