Mūsdienās ikdienā lietojamie ūdens resursi ir ierobežotā daudzumā, tie ir apdraudēti pieaugošā potenciālā piesārņojuma dēļ. Ūdens resursus ir iespējams attīrīt no sintētiskajām krāsvielām, piemēram, metilēnzilās krāsvielas, ar sorbcijas metodi, izmantojot aktivēto ogli. Aktivētajai oglei ir sešas adsorbcijas īpašības, kas to padara par efektīvu sorbentu – liels virsmas laukums, kas ir būtiskākā no īpašībām, poraina struktūra, aktīvs brīvais slānis, virsmas reaktivitāte, inerce un termiskā stabilitāte. Metilēnzilā krāsviela ir toksiska, tā ātri norkāso audumu, tai raksturīga slikta bioloģiskā noārdīšanās, kas var atstāt nopietnu ietekmi uz apkārtējo vidi, organismiem.
Pētījuma mērķis: noteikt aktivētās ogles spēju adsorbēt metilēnzilo dažādos apstākļos, ņemot vērā metilēnzilā koncentrācijas, vides temperatūras, sorbenta iesvara, sorbcijas laika un pH.
Pētījumā ir noskaidrota temperatūras ietekme uz sorbciju, kura efektīgāk notiek zemākā temperatūrā, Freindliha vienādojuma precizitāte pārāka par Lengmīra, secinot pēc iegūtajiem rezultātiem. Sorbenta iesvaram pieaugot, tā metilēnzilā daudzums samazinās. Adsorbcijas kinētikā Visiem trim paraugiem daudzums pārsniedz 99%, adsorbētā metilēnzilā daudzums pieaug kopā ar kratīšanas laika ilgumu. pH līmenim paaugstinoties, metilēnzilā koncentrācija samazinās.…