Dažādu beramkravu (akmeņu, šķembu, smilts, oļu, grants) pārvadāšanai izmanto pašizgāzējus automobīļus un zemes vedējus automobīļus.
Speciālos kravas automobīļus izveido uz parsto kravas automobīļu šasijām. Kravas kastes vietā šiem automobīļiem uzmontē tvertnes, maisītājus, cisternas u. tml.
Vilcējus izmanto dažādu piekabināmu un uzkarināmu darbierīču piestiprināšanai. Izšķir šādus vilcēju veidus:
- īsos divasu vilcējus ar abām dzenošajām asīm, kuriem grozāmi ir priekšējie vai pakaļējie riteņi. Šiem vilcējiem ir slikta manevrējamība, toties apmēram 85% mezglu unificēti ar vienass vilcējiem. Ātrums darbības laikā – līdz 25 km/h, maksimālais ātrums - 40 km/h;
- divasu vilcējus ar seglierīci un vienu dzenošo asi. Priekšējā ass apgādāta ar atsperēm. Šiem vilcējiem var piekabināt jebkuru puspiekabi vai piekabi. Šie vilcēji ir mazāk efektīvi nekā vienass vilcēji, jo vilcēju masa ir ievērojami lielāka. Kustības ātrums – līdz 80 km/h.;
- divasu vilcējus ar šarnīrveida savienotiem rāmiem, kurus izmanto tikai kopā ar uzkarināmām darbierīcēm. Šiem vilcējiem ir mazāka stabilitāte nekā divasu seglvilcējiem, toties laba manevrējamība un lielāks ražīgums.
Piekabes un puspiekabes ievērojami paplašina automobīļu un vilcēju izmantošanas iespējas. Pēc uzdevuma piekabes un puspiekabes iedala vispārīgā uzdevuma piekabēs un puspiekabēs (garizmēra kravu pārvadāšanas piekabes, platformas, pašizgājējas piekabes, šasijas, cisternpiekabes, bortu piekabes, treileri) un speciālajās piekabēs un puspiekabēs (paneļu, kopņu, telpisku elementu, keramzīta, bitumena, grunts un vitu kravu pārvadāšanai). Pēc asu skaita izšķir vienass, divasu un trīsasu piekabes un puspiekabes. Galvenais tehniskais rādītājs ir piekabes kravnesība vai kravas kastes tilpums.
Sliežu transporta līdzekļi.
…