Latvijā biškopība pastāv jau ļoti sen, un iegūstamo biškopības produktu klāsts ir ļoti plašs : medus, vasks, propoliss, bišu inde, bišu māšu peru pieniņš, putekšņi, bišu maize. Šajā darbā mēs aplūkosim tikai vienu produktu, tas ir dabiskais medus[4]. Medu galvenokārt importē no Ukrainas, Dānijas, Ungārijas un Krievijas dienvidu apgabaliem[4].
Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju zemo pirktspēju, Latvijā medus patēriņš ir zemāks nekā Eiropas Savienībā. Medus kopējais iekšzemes patēriņš 1999.gadā bija 0.47 kg uz vienu cilvēku. Medus importa pieaugums skaidrojams ar zemām medus cenām tropu un subtropu valstīs, kur medus ražošana notiek visu gadu, bet Latvijā tas notiek tikai četrus mēnešus. Importētā medus daudzums pieaug arī izdevīgo muitas noteikumu dēļ.[5]
Medus tirdzniecības eksporta bilance pret importa bilanci ir negatīva. Atsevišķu likumdošanas aktu(Ministru kabineta noteikumi pārtikas pārstrādes uzņēmumu atzīšanai) izstrāde, palielinās tā jau lielo importa daudzumu.
Apskatot jautājumu par medus eksportu un importu bez uzmanības nevar atstāt jautājumu par lielākajām medus ražotājām valstīm. Pusi no pasaules kopējā iegūtā medus saražo: Ķīna, ASV, Argentīna, Turcija, Ukraina. Mums uzmanība jāpievērš valstīm, kas ir tuvāk un tās ir: Ukraina, Krievija, Spānija, Francija, Vācija, Ungārija.[5]
Ņemot vērā šos faktus mēs varam secināt, ka valstīs kur medus iegūšanas sezona ir ilgāka spēj iegūt vairāk medus un eksportēt to uz citām valstīm.
…