Ievads
Mediji ieņem svarīgu lomu sabiedrības socializācijas procesos. Tā kā mediji ir viens no lielākajiem masu informācijas avotiem, tie ietekmē sabiedrības rakstura un sabiedriskās domas veidošanos. Latvijā vēl joprojām veidojas pilsoniskā sabiedrība un mediji ir tās būtiskā sastāvdaļa. Tāpēc tik svarīgi ir mediju efektu izzināšana un saprašana.
Darbā es pievērsu uzmanību ietekmes teorijām (apskatīju tādas svarīgas teorijas kā kultivācijas, socializācijas teorijas, dienas kārtības noteikšana), identifikācijas jēdziena saprašanai, kā arī Latvijas mediju problēmu apskatīšanai.
Mediju svarīga funkcija ir agenda setting – dienas kārtības noteikšana – mediji izvēlās kādu informāciju sniegt auditorijai tādējādi ietekmējot to. “Masu mediju dienas kārtības noteikšanas funkcija ir spēja izveidot auditorijas zināšanas konkrētajā jautājumā un arī ietekmēt izmaiņas esošajās zināšanās..”(McCombs un Gilberts (1986)) . Taču bieži mediji pasaka nevis par ko domāt, bet, kā jādomā, tā veidojot sabiedrisko domu. Manuprāt, agenda setting ir nozīmīgākā masu komunikāciju ietekmes teorijām un tās nepareiza izmantošana ir nozīmīga problēma mūsdienu mediju attīstībā.
Mediju efektu svarīga loma ir identifikācijai. Ar mediju identifikāciju mēs paplašinām mūsu emocionālus horizontus un sociālās perspektīvas. Mediju raksturu tipi ietekmē sabiedrības veidošanos, sevis identificēšanu . Dažādas komunikāciju teorijas pēta un definē identifikāciju dažādi. Es nolēmu savā darbā uzzināt, kā mediju pasniegta informācija un attēloti varoņi identificē sabiedrību.
…