Parzītu raksturīgākā īpašība ir - spēja izraisīt saslimšanu – patogenitāte.
Slimības, ko izraisa vīrusi, baktērijas, spirohetas, riketsijas, sēnītes, sauc par infekcijam.
Slimības, ko izraisa parazitārie vienšūņi, helminti, posmkāji, sauc par invāzijām.
Parazītu īpatnības:
Bezdzimumvairošanās
Ļoti augsta vairošanās spēja!
Dzimumvairošanās un hermafrodītisms.
Pašapaugļošanās
Olu dēšana un/vai dzīvdzemdēšana.
Trichomonadina
Pie šīs dzimtas pieder vicaiņi, kam ir 4-6 viciņas, pie tam viena no tām vienmēr vērsta uz pakaļējo galu un ietver ap ķermani ejošo viļņojošo membrānu. Ģitij Trichomonas raksturīgas 4 brīvas viciņas priekšgalā. Zināmas vairāk nekā 50 trihomonādu sugas, kas dzīvo saldūdeņos, parazitē cilvēka un dzīvnieku organismos. Dažas trihomonu sugas ir specificki cilvēka parazīti.
Entamoeba
Lielākā daļa no brīvi dzīvojošas amēbā mīt gan sāls – gan saldūdeņos, bet ir arī parazitāras formas, dzīvojošas gan bezmugurkaulnieku, gan mugurkaulnieku organismos. Ķermenis kails, protoplazmatisks, kam nav pelikulas. Klāts tikai ar plānu membrānu. Amēbas barojas galvenokārt ar aļģēm, barību satverit ar māņkājiņu palīdzību.
Starp amēbām ir arī plēsoņas, kas satver infuzorijas, amēbas, dažreiz pat tārpus. Vairošanās notiek īpatnim daloties uz pusēm vai veidojot cistas, kuras iekšienē kodols dalās vairākās daļās, bet pēc tam norobežojas citoplazmas daļiņas. Izveidojas vairāki meitas īpatņi, cista plīst un jaunie īpatņi atbrīvojas.…