Vieta, kur uzlikt un savienot procesoru, operatīvo atmiņu, tastatūras, peles, izejas printeru, video, disku un citu iekārtu kontrolierus, cieto disku, mīksto disku iekārtas utt. Pamatplate sastāv no elektroniskiem celiņiem starp procesora, atmiņas UN kontrolieru spraudņiem, UN mikroshēmām, kas nodrošina datu apmaiņu starp šīm iekārtām.
Mates plate (angļu: motherboard), saukta arī par pamatplati vai sistēmplati, ir centrālā jeb galvenā montāžas plate sarežģītās elektroniskās sistēmās, piemēram, datoros.
Tipisku datoru veido mikroprocesors, pamata atmiņa un citas mātes plates pamatkomponentes. Citas datora komponentes, piemēram, ārējie datu nesēji, audio un video kontroles ierīces, perifērijas ierīces parasti tiek savienotas ar mātes plati, izmantojot dažāda veida savienotājus un kabeļus.
BIOS atbild par input/ output iekārtām. BIOS no grieķu valodas nozīmē dzīve.
BIOS modulis ir individuāls katrai skaitļošanas sistēmai un tiek nodrošināts no ražotāja puses. Šajā modulī pēc noklusēšanas tiek realizēti sekojoši rezidenti aparātatkarīgi draiveri:
konsoles displejs ar klaviatūru (CON),
drukas iekārta (PRN),
virknes sakaru kanāls (AUX),
pulkstenis, kalendārs(CLOCK),
sākotnējās ielādes disku iekārta (bloku orientēta iekārta).
LPX
LPX ( Landing Platform Experimental) ir specializēts BAT variants, ko lieto desktop sistēmās. LPX formāts ir specifikācija ar dažādām patentētām izmaiņām. Paplašināšanas sloti ir izvietoti uz centrālās vertikālās plates, kas atļauj kartēm atrasties horizontāli. Lai vai kā, var padarīt sarežģītāku mātesplates izņemšanu, kas savukārt nozīmē augstākas remontēšanas izmaksas. Tā kā vertikālā plate aizkavē labu gaisa plūsmu korpusā, var būt nepieciešams papildus ventilators.…