Mātesplate ir katra datora galvenā sastāvdaļa. Tā ir neatkarīgs elements, kurš kontrolē iekšējās saites un ar pārtraukumu palīdzību sadarbojas ar pārējām ārējām iekārtām. Mātesplate ir mezgls, kuram tieši vai kā citādi ir pieslēgtas visas pārējās datora sastāvdaļas. Mātesplate ietekmē datora kopējo ātrdarbību - ļoti ātrs cietais disks vai jaudīga videokarte nespēs palielināt datora ražīgumu, ja datu plūsma pamatplatē tiks bremzēta. Pazīstamākās labāko pamatplašu ražotājfirmas ir ASUStek, DFI, Iwill, Tyan, AcerOpen, Intel, SOYO, FIC, A-BIT, ChainTech, Gigabyte, Mycomp, LG (GoldStar), A-Trend, A-Corp, Fugutech, MSI, ASRock. Pamatplates izmēriem ir noteikti normatīvi. Tāpat standartizēti ir caurumi platēs, caur kuriem to pievieno datora korpusam. Tāpēc ir ieviests termins "mātesplašu formfaktori".
AT bija pirmais modernais plaši lietotais formfaktors.Tas parādījās 1984.gadā un tā ražotājs bija IBM. AT platumā sasniedza 12 collas, tas nozīmē, ka tik lielu plati nevarēs savienot ar vairumu šodienas korpusiem.Tā ka to vairs nevar savienot ar MiniTower un mini tipa korpusiem tad to mūsdienās vairs neražo. 386 procesors bija pēdējais procesors , kuram bija paredzēta AT plate.
1985. gadā IBM izlaida Baby AT formfaktora kartes kas kļuva daudz populārākas nekā AT plates ,jo tās bija mazākas ,5 collas (21,59 cm) platumā un 13 collas (33,02 cm) garumā ,Baby AT plates var ievietot gandrīz jebkurā korpusā izņemot samazināta augstuma korpusos.Baby AT plates ir sastopamas arī mūsdienās.…