Meticilīnrezistentais Staphylococcus aureus (MRSA) ir viens no bīstamākajiem intrahospitālās infekcijas izraisītājiem ar samērā ierobežotām novērošanas iespējām, kas slimnīcās izplatās epidēmiju veidā. Patlaban ir zināms, ka kopš 2002. gada gan Rīgas, gan vairākās lielākajās pilsētu slimnīcās Latvijā MRSA ir kļuvis par nopietnu problēmu. Pacienti ar MRSA izraisītajām infekcijām ilgstoši atrodas slimnīcā, tie īpaši jāaprūpē, jāārstē ar ļoti dārgiem medikamentiem, katastrofiski paaugstinot kopējās ārstēšanas izmaksas.
Slimnīcās MRSA no viena pacienta otram pārnes, galvenokārt, ar medicīnas personāla rokām. Ja pacients atrodas stacionārā, tad māsas uzdevums ir pasargāt pacientu no faktoriem, kas sekmē nozokomiālas infekcijas attīstību. Veiksmīga šī uzdevuma izpilde ir atkarīga no māsu zināšanām un zināšanu pielietošanas praksē. Tādēļ savā pētījumā vēlos noskaidrot māsu zināšanas par MRSA infekciju, tās pārnešanas ceļiem un māsu rīcību, aprūpējot MRSA pacientu veselības aprūpes iestadē. Galvenais infekciju kontroles pasākums ir roku higiēna, tādēļ pētījumā liela uzmanība tiks pievērsta pareizai roku higiēnai, vienreizējās lietošanas cimdu izmantošanai un alkoholu saturošu dezinfekcijas līdzekļu pielietošanai roku dezinfekcijai.
Darba mērķis - noskaidrot māsu zināšanas par MRSA infekciju, pielietojot kvantitatīvo pētījuma metodi – anketēšanu. Anketēšana tika veikta 100 medicīnas māsām no bērnu, jaundzimušo, bērnu ķirurģijas nodaļām un infekciju nodaļā.
Anketēšanas rezultāti parādīja ka tikai trešdaļa (33%) no aptaujātajiem respondentiem zina, kas ir MRSA, 45% respondentu nezina MRSA pārnešanas mehānismu, 36% - nezina par MRSA inficēšanās riska faktoriem, tikai trešdaļa (31%) no aptaujātajiem respondentiem zina, kādus aizsardzības līdzekļus jālieto, veicot MRSA pacienta aprūpi, procentuāli lielākā daļa (56%) māsu nemaina cimdus pēc katras manipulācijas, tātad rīkojas nepareizi, tikai 39% rokas apstrādā pēc roku apstrādes vadlīnijām, t.i. alkoholu saturošu dezinfekcijas līdzekli lieto gan pirms cimdu uzvilkšanas, gan pēc cimdu novilkšanas un pacientu izolāciju 58% no respondentiem neuzskata par svarīgu infekcijas ierobežošanas pasākumu.…